Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenler mitinginde konuştu | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

17 Haziran 2024 - 21:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenler mitinginde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenler mitinginde konuştu
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2023 - 11:21

1820 Okuma

28 Mayıs öncesi seçim çalışmaları kapsamda vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler mitinginde, “Şu anda alandaki resmi rakam 90 bin, yollarda 50 bin toplamda da 140 bin.” ifadelerini kullandı.

 

Milyonlar pazar günü sandık başına gidecek.

Cumhurbaşkanı Seçimi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son 2 günün kaldığı seçim öncesi İstanbul’un Esenler ilçesinde miting düzenledi.

Vatandaşlar, miting alanında pankartlar açarken, Erdoğan’ı sloganlar atarak karşıladı.

Burada coşkulu kalabalığa hitap eden Erdoğan, kendisine ulaştırılan resmi rakamlara işaret ederek, 90 bin kişinin miting meydanını doldurduğunu söyledi.

“Toplamda 140 bin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Şu anda alandaki resmi rakam 90 bin, yollarda 50 bin toplamda da 140 bin. Demek ki, pazar günü Esenler sandıkları patlatarak sesini duyuracak. Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin vasıtasıyla tüm Esenler’i selamlıyorum. Bizlere sizin şu sevginizi bahşeden Rabbime hamd ediyorum. Siz bizi hiçbir zaman yanıltmadınız. Aşkla şevkle Esenler her zaman sandıkta patladı. Bugün bu meydanda gönülden gönüle giden o gizli yol var.

“Yüzde 90’la 14 Mayıs’ta dünyaya demokrasi örneği verdik”

Bu meydanda dosta güven ülkelerimizin hasımlarına korku salan dirayetli bir duruş var. Şu coşkuyu görüp de duygulanmamak mümkün mü? Rabbim yol arkadaşlığımızı daim eylesin. 7 Mayıs Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde tarihe geçen bir miting yapmıştık. 1 milyon 700 bin kardeşimiz toplanmıştı. Tabii bu birilerine korku vermiştik. Yüzde 90’la 14 Mayıs’ta dünyaya demokrasi örneği verdik. Dünyada böyle bir şey bulamazsınız. Dünyada yüzde 30-40. Esenler milletvekilliği seçiminde İstanbul’da birinci oldu. Cumhurbaşkanlığında da Avrupa Yakası’nın birincisi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esenler mitingi

“Siz parlamentonun dışında kaldınız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Yüzde 62’yi aşan oy oranıyla şahsıma teveccüh gösteren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. İlk turda rakiplerimize hatrı sayılır fark ettik. Sonuçların açıklamasıyla birlikte parlamento seçimleri defteri kapandı.

Milletimiz 322 milletvekilini Cumhur İttifakı’na vererek hangi irade tarafından yönetilmek istediğini beyan etti. Millet İttifakı ne yapıyor? Ne yapacaksınız, siz parlamentonun dışında kaldınız.

Parlamentoya sırtını dayamadıktan sonra yapabileceğin bir şey yok. Sen nasıl kanun çıkaracaksın? Esenler sana yol vermedi bay bay Kemal. İnsanımız istikrar sürsün Türkiye büyüsün diyor.

“Bay bay Kemal Ecevit’in önüne Anayasa kitapçığını fırlatanlarla yürüyor”

Önümüzde 2. tur var. Sandıklara giderek yarım kalan işimizi çok daha güçlü bir şekilde tamamlayacağız. Yasama ile yürütmenin daha iyi iş birliği içinde çalışmasını sağlayacak şekilde oylarımızı kullanacağız.

Burada bir çift başlılık oluşmasına izin verebilir miyiz? Biz koalisyonların acısını geçmişte çok çektik. Bu acıları artık çekemeyiz. Devlet organları arasındaki çekişmelerin bedelini çok ağır ödedik.

Ecevit’in önüne Anayasa kitapçığını fırlatanların nobran tavrı milletimizin milyarlarcasına mal oldu. Şimdi bay bay Kemal o kitapçığı fırlatanlarla yürüyor.

“Terörle mücadele en güçlü mücadele bu dönemde verildi”

Siyaset kurumu hizmet ve eser yerine kriz üretti. Ne zaman Yasama, Yürütme ve Yargı uyum içerisinde çalıştı ülkemiz de o zaman güç kazandı. Batı bunu hazmedemedi.

Hazmedemeyince bütün dergilerinde Erdoğan’ı yıkmalıyız dediler. Siz oldukça yıkamazlar. Dersi en güzel şekilde bunlara vereceğinizi inanıyorum. Demokrasimiz en güçlü konumuna bu dönemde çıktı. Terörle mücadele en güçlü mücadele bu dönemde verildi. Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkları bu dönemde giderildi.

Bizden önce yapılamamasının sebebi güçlü yönetimin olmayışıdır. Bu iklimin zedelenmesine müsaade etmeyeceğiz. Durmak yok yola devam diyeceğiz. Bunun için pazara kadar kapı kapı dolaşacağız. İstanbul demek Türkiye demektir. Burada ülkemizin tüm illerinden insanlar bulunuyor.

Esenler de en kozmopolit ilçelerimizden. Burada Alevi’siyle Sünni’siyle Türkü ile Kürdü ile bir arada yaşıyor. Esenler’de ayrılık gayrılık yok. Burada huzur var, hizmet var, kardeşlik ve birlik var. Kentsel dönüşümde önemli mesafeler aldık. Son 10 yılda 60 bin konutu yeniledik.

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini burada gerçekleştiriyoruz. 15 Temmuz Hizmet Bahçesi hizmete girdi. Türkiye’nin en büyüklerinden olacak ikinci millet bahçesinin çalışmaları devam ediyor.

“İktidara gelmek için her türlü rezilliği sahnelediler”

Deprem bölgesinde de Esenler’in önemli çalışmaları olduğunu biliyorum. Birileri istediği sonuç çıkmadı diye depremzedeleri kapı dışarı ederken biz hiçbir ayrım yapmadan sahip çıkıyoruz.

175 bin deprem konutunun inşa sürecini başlattık. Ekim-Kasım’dan itibaren konutlarımızın teslimatına başlıyoruz. CHP zihniyetini insafına bu kardeşlerimizi terk etmeyeceğiz. İktidara gelmek için her türlü rezilliği sahnelediler. Bölücü örgütün uzantısından tutun da FETÖ’cülere kadar kapalı kapılar ardında pazarlık yaptılar.

Toplam oyları yüzde 1’i zor bulan 3-4 tane partiye 40 vekillik verdiler. Pazartesi günü ortalık savaş alanına dönecek. Niye? Senin bu kadar vekilin varken nasıl oldu da partilere verdin.

Bunun hesabını soracaklar. Bizim böyle bir derdimiz yok. Bunlar hapisteki canileri salmaktan FETÖ’cüleri kamuya doldurmaya kadar her türlü sözü verdiler. Selo’yu bırakmak istiyorsan oyu bana vereceksin diyor.

Bu Selo Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimin ölümüne neden olan bir terörist. Ben Kürt kardeşlerim pazar günü gereken dersi verecek. Her şeyi yaptılar ama bir kez olsun yerli ve milli tavır takınmadılar.

“Kandil’den talimatı alan bay bay Kemal’i emekli ediyoruz”

PKK’dan Kılıçdaroğlu’na açık destek veriliyor. Benim milletim bu teröristlerle olanlara izin vermez. Bölücü örgütün yaptığı açık aleni destek açıklamaları var. Bay bay Kemal talimatı Kandil’den alıyor, bu teröristlerden alıyor.

Pazar günü Kandil’den talimatı alan bay bay Kemal’i emekli ediyoruz. Benim milletim aklıyla irfanıyla alay edilemeyeceğini tekrar hatırlatacağız. 14 Mayıs’ta Cumhur İttifakı’na oy vermiş vatandaşlarıma da sesleniyorum.

Partinize olan görevinizi yerinize getirdiniz. Şimdi de ülkenize olan vazifenizi ifa edeceksiniz. Ülke yönetmek herkesin harcı değildir. Bunun için çelik gibi irade, dik duruş gerekir. Bu vatanı her şeyden ve herkesten çok sevmek gerekir.

Bunların bayrağımız gibi bayrakları var mı? Yok. Bunlar bayrağımızı toplantılarında bile kullanmıyor. Bu HDP böyle. Bay bay Kemal bunlarla yürüyor. Onun için Pazar günü çok önemli.

Kandil ve Pensilvanya’dan gelen desteğin sizi de rahatsız ettiğini biliyorum. İstemediğiniz adayın sürekli ‘tıpış tıpış’ denilerek dayatılmasını da kabul etmediğinizi biliyorum. Gelin 28 Mayıs’ta bu dayatmalara son verelim. Gelin, birilerinin sizin iradenizi çantada keklik görmesine itiraz edelim.

Gelin, terör örgütlerinin siyasetimize müdahale etmesine müsaade etmeyelim. Görüşlerimiz farklı olsa da ülkemizin bekası konusunda aynı fikirleri paylaşıyoruz.

Bizim dayanağımız ne şu güçtür ne bu örgüttür biz sırtımızı hakka ve halkımıza yaslıyoruz. Sizden aldığımız cesaret ve ilhamla hareket ediyoruz. Son 21 yılda yaptıklarımız ortada.

“Yıl boyu 25 metreküpünü ücretsiz yaptık”

Onlar kavga ederken biz Togg’u yaptık, TCG Anadolu’yu yaptık. Altay tankımızı test için ordumuza teslim ettik. Hürjet ve Kaan’ı tanıttık. Memur ve kamu işçilerimizin ücretinde artışa gittik. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini 2 bin TL’ye çıkardık.

İstanbul Finans Merkezi’nin açılışını yaptık. Ankara-Sivas YHT’yi açtık. 1 ay ücretsiz. Sivas’tan İstanbul’a 6 saatte geliyor. Başakşehir Çam Sakura Hastanesi Kayaşehir metro hattımızı açtık. Bay bay Kemal böyle bir şey yapamaz. O Okmeydanı SSK hastanesini batıran adamdır.

Sen hastaneyi yönetemedin bu ülkeyi nasıl yöneteceksin? Sana kalan yanar. Yarısı bizden kampanyasıyla ülkemizin en büyük kentsel dönüşümü hayata geçirdik. Cudi Gabar’da petrol keşfettik.

Karadeniz gazını getirdik. Yıl boyu 25 metreküpünü ücretsiz yaptık. 45 bin öğretmenimizin atamasını yaptık. 4 bin 134 engelli öğretmenimizi göreve başlattık. Bunun gibi nice eseri müjdeyi milletimizle paylaştık.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.