SERTER’DEN İKTİDARA ‘TİCARİ SIR’ TEPKİSİ « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

21 Mart 2023 - 01:14

SERTER’DEN İKTİDARA ‘TİCARİ SIR’ TEPKİSİ

SERTER’DEN İKTİDARA ‘TİCARİ SIR’ TEPKİSİ
Son Güncelleme :

05 Mart 2021 - 7:18

1100 Okuma

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter iktidarın her konuda ‘Ticari Sır’ diyerek hesap vermekten kaçtığını belirterek, İdare ettiğiniz her delikli kuruşta tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Halktan devletin işlerini “ticari sır” diye saklayamazsınız” dedi.

Serter, TBMM’de faizsiz kredi veren kurumlarla ilgili yapılan yasal düzenleme ile ilgili yaptığı konuşmada, vatandaşların mağdur olmaması için bu kurumların iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi. Şirketlerin de yargı yerine BDDK’ya hesap verilmesinin istendiğini anlatan Serter, hiçbir kurumun yargıdan muaf olamayacağını kaydetti.

 

Kullandığınız her kuruşun hesabını vereceksiniz

İktidarın şu anda bu şirketleri adaletten ve yargıdan kaçırıp işlemlerini istediği gibi yapacak BDDK’ye teslim etmeye çalıştığını belirten Serter, “Bunu da bugüne kadar sır gibi saklamaya çalıştınız ama bizim gözümüzden hiçbir şey kaçmıyor. Sır açığa çıktı ve kendiniz de uygulamaya çalışıyorsunuz. Özellikle “Ticari sır.” deyip duruyorsunuz ya Hükûmet olarak, anlamına bir bakayım dedim, ne demekmiş biliyor musunuz? “Bir şirketin rakiplerine karşı ekonomik avantaj elde etmesini sağlayan bilgi bütünü” İkinci anlamı “Gizli bilgi ya da sınıflandırılmış bilgi” demekmiş. Hani, AKP Genel Başkanı söyleyip duruyor ya “Devleti anonim şirket gibi yöneteceğim” diye; işte, o yüzden bütün bu olup bitenlere ticari sır demek zorunda kalıyorsunuz. Ama bu Hükûmetin başının şunu bilmesi lazım ki: İdare ettiğiniz her delikli kuruşta tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Halktan devletin işlerini “ticari sır” diye saklamak insanın aklında tuhaf şeyler uyandırıyor; takdir halkın ve Meclisimizin” diye konuştu.

 

Her şeye ‘ticari Sır’ diyemezsiniz

Serter sordukları her soruya iktidarın ‘Ticari sır’ yanıtını verdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu. “Hepinizin hayatını, canını ilgilendiren coronavirüs aşısını soruyoruz “Ne kadar geldi? Kaça geldi?” diyoruz “ticari sır” diyorsunuz. Yap-işlet-devret yatırımlarının maliyetini soruyoruz “Bunlar kaça mal oldu?” diyoruz “ticari sır” diyorsunuz. Haftaya getireceğiniz torba kanunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının borcu olan özel sektör firmalarına aleni devlet desteği sağlayacak bir madde getiriyorsunuz; yine halk aç kalıp yandaşlar ihya olacak ve bu yetki önümüzdeki on yıl için Cumhurbaşkanına verilecek, buna da “ticari sır” diyorsunuz. Soruyoruz “İngiltere’deki, sayısı elimizin parmakları kadar olan faizci tefecilere 192 milyar dolar ödendi, niye ödediniz?” diyoruz “ticari sır” diyorsunuz. Her şey sır ama 11 milyon genç işsizim çıplak, ortada. 1 trilyon 833 milyon devlet borcu çıplak, ortada. Sarayın bir günlük maliyeti 10 milyar TL, çıplak, ortada. Bir senede kişi başına düşen millî gelir de 5 bin TL azalmış, çıplak, ortada. Çöpten karnını doyuran vatandaşlar çıplak, ortada. İşte, bunların hiçbirini sır olarak saklayamıyorsunuz, apaçık, gerçekler ortada. Damat Bakan istifa edeli dört aya yakın oldu, o günden beri sorup duruyoruz “128 milyar dolar nereye gitti?” diye, AKP Hükûmetinin aklı başına yeni geldi, bir hafta önce evelendi gevelendi ve yine cevap verilmedi.”

128 milyar doların, 932 milyar TL olduğunu, bununla iktidarın yapmadığı birçok şeyin yapılabileceğine işaret eden Serter, 1 milyon işsize hiçbir iş yapmadan bu Covid döneminde üçer bin liranın 1 yıl boyunca her ay ödenebileceğini söyledi. Bu parayla yine 1 milyon 300 bin esnafın 13 milyon TL kredi borcunun tamamını kapatılacağını ifade eden şunları söyledi: “Çiftçilerimizin bankalara olan 5 milyar TL borcunun tamamını kapatıp devletten alacakları teşviklerin hepsini verirdik, 4 milyon 35 bin KOBİ’nin 16 milyar TL kredi borcunun tamamını kapatırdık, asgari ücretlinin doğal gaz borçları silinirdi, 50 milyon vatandaşımız dünyadaki en iyi Covid aşısıyla 2 doz aşılanırdı, EBA’ya erişemeyen her bir öğrencimizi yeni tabletlerle buluştururduk, sizin dilenci durumuna düşürdüğünüz 807 bin esnafımıza bir yıl boyunca her ay 3 bin TL karşılıksız destek verirdik, bu dönemde işsiz kalan 26 bin müzisyenimizi hiçbir şekilde parasız bırakmazdık. Bu kadar destekleri verdikten sonra cebimizde ne kalıyor biliyor musunuz? 467 milyar TL. Bu kalanla da emeklilikte yaşa takılanların haklarını öderdik. Başta Tank Palet Fabrikası olmak üzere kapatılan, yabancılara satılan tüm fabrikaların hepsini hayata geçirir.1milyon istihdam yaratıp onları tekrar ekonomiye kazandırırdık, üstüne Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Sivas hızlı tren hattı, Aksaray’dan Mersin’e kadar uzanan hızlı tren hatları biter, Çandarlı Limanı ve bütün limanlarımızı deniz ticaretine kazandırma yoluyla canlandırırdık. Üstüne para yine kalıyor. Bütün paraları üniversite gençliğimizin rahat etmesi, iş sahibi olabilmesi için tüm eğitim kurumlarımıza ve gençlerimize harcardık. İşte, bunların hiçbir tanesi bizim iktidarımızda sır değil, apaçık, şeffaf ortada ve gerçek olacak hem de iktidarımızın ilk haftasında uygulamaya konacaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.