Yurt dışında çalışma izni vaadiyle 200 bin euroluk vurgun | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

2 Mart 2024 - 19:08

Yurt dışında çalışma izni vaadiyle 200 bin euroluk vurgun

Yurt dışında çalışma izni vaadiyle 200 bin euroluk vurgun
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2023 - 13:33

720 Okuma

Sosyal medyada yayınlanan yurt dışında çalışma izni ve vize reklamlarına inanan 50 kişi, İzmir’de ofis kuran 2 dolancı tarafından 200 bin euro dolandırıldı. Mağdurlardan biri olan ve şoförü olarak Hollanda’ya yerleşmeye çalışan Baransel Erbaş, dolandırıldığını anlayınca yasal işlem başlattı.

 

İstanbul’da yaşayan 30 yaşındaki tır şoförü Baransel Erbaş, sosyal medyada ‘Yurt dışında oturma izni ve iş bulma’ reklamını görünce harekete geçti.

Reklamlara inanarak bir şirket ile iletişime geçen Erbaş, dolandırıcıların İzmir’deki ofislerine giderek sözleşme imzaladı.

Şirket, Erbaş’ı önce Polonya’ya oradan da kiralık işçi olarak Hollanda’ya yerleştirme ve tır şoförü olarak iş bulma garantisi verdi.

Aradan geçen 1 buçuk yılın ardından vize başvurusu reddedilen Erbaş, dolandırıldığını anladı ve parasının iadesini istedi.

Şirket ortaklarından yurt dışında yaşayan kişiye ulaşamayan ve verdiği 5 bin euroyu alamayan Baransel Erbaş, kendisi gibi dolandırılan kişilere ulaşarak dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulundu.

“Yaklaşık 3-4 aydır da bu adamları arıyoruz”

Baransel Erbaş, “Yaklaşık 1 buçuk önce Instagram ve YouTube’dan gördüğüm reklamlara istinaden ve güvenerek birileriyle iş ortaklığı yapmaya karar verdik. Bunların yaptığı, iş sözleşmesi karşılığı bizi yurt dışında hemen işe başlatmaktı.

Biz bunların lafına istinaden hali hazırda bulunan işimizden olduk, cebimizde ki parayı verdik. Yaklaşık 3-4 aydır da bu adamları arıyoruz, paramızı da alamadık. Bunların yaptığı bizi önce Polonya’ya götürüp oradan da kiralık işçi olarak Hollanda’ya götüreceklerdi.

Vize reddi durumunda para iade garantisi

Bir süre sonra da Hollanda’da oturum alıp hayatımıza orada devam edebileceğimizi bize vadettiler. Ve bu işin kısa sürede olacağını söylediler. Biz bunlara reklamları görünce güvendik, emsalleri de vardı. Aslında daha önce bu şekilde gidenler de vardı, biz onlara inandık. Bu şirkette bize daha güvenilir geldi. Bütün paramızı bunlara verdik. Vize randevusu aldık. Bunların en büyük kampanyası ‘Vize reddi durumunda paranızı iade ediyoruz’ demişlerdi.

Vizeden ret alınca ulaştık ve paramızın iadesini istedik. Paranın yurt dışından geleceğini ve 15 iş günü içerisinde bizde olacağını söylediler. Tabii 15 iş günü 20 iş gününe sonra 30-40 iş gününe çıktı. Epey bir zaman geçti ve bizde artık bunlara ulaşamamaya başladık. Artık umudumuzu kestik ve yargı sürecinde hakkımızı arıyoruz.” dedi.

“2 ortak çalışıyorlardı”

Dolandırıcıların 2 ortak olduğunu iddia eden Erbaş, “İlk olarak sosyal medya üzerinden iletişime geçtik. O kadar profesyonel bir dolandırıcılar ki İzmir’de de ofisleri vardı, ofiste de görüştük kendileriyle. Bildiğimiz kadarıyla iki ortak çalışıyorlardı.

Birisi yurt dışında diğeri İzmir’de ofiste bekleyen bir arkadaş vardı. Burada olanla hala görüşüyoruz. Biz artık ona da inanmaya başladık çünkü henüz ortadan kaybolmadı ve o da mağdur durumda.” diye konuştu.

“50 kişinin mağdur olduğunu biliyoruz”

Kendisi gibi dolandırılan 50 kişi olduğunu söyleyen Baransel Erbaş, “Bildiğimiz kadarıyla 50’den fazla insan var. 200 bin euro gibi bir para kayboldu. Benim şahsi olarak 5 bin euro gibi bir param gitti. 50 kişinin mağdur olduğunu biliyoruz ancak hepsine ulaşamadık. Birebir görüştüğümüz 10-11 kişiyle birlikte hareket ederek yargı yoluyla hakkımızı aramaya çalışıyoruz. Türkiye’nin çok farklı illerinden insanlar var. Şuan İstanbul’da benim bildiğim iki kişiyiz. İzmir’de, Afyon’da, Isparta’da, Malatya’da neredeyse 81 ilde mağdur insanlar var.” dedi.

200 bin euroluk vurgun

Baransel Erbaş’ın avukatı Dilek Yüksel ise, “İnsanları, ‘yurt dışına götüreceğiz’, ‘yurt dışında çalışma imkanı sağlayacağız’, ‘size çok kolay bir şekilde çalışma vizesi çıkartacağız’ vaadiyle kandırıyorlar. Dil bilme zorunluğu olmayan ülkelerde çalışma şartları sağlayacağız diyerek insanları kandırıyorlar. Bunu sosyal medya, Instagram üzerinden yayınladıkları ilanlar ile yapıyorlar. Daha sonra yurt dışına götüremiyorlar, götürmüyorlar doğal olarak.

Çünkü tamamen dolandırma amacıyla açılmış hesaplar, dolandırma amacıyla hareket ediyorlar. Yurt dışına götürülmeyince müvekkilim parasının iadesini istiyor, alamayınca başka mağdurların olduğunu da öğreniyor. Mağdurlar birbirleriyle iletişime geçerek 50 kişi dolandırıldıklarını öğreniyorlar. Dolandırıcılar toplamda 200 bin euro gibi bir vurgun yapıyorlar.

Suç duyurusunda bulunduk, soruşturmanın tamamlanmasını bekliyoruz. Türk Ceza Kanunu 158. Maddeye göre bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunun işlenmesi halinde, nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiş oluyor.

Yasa bu durumda 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Vatandaşlar daha temkinli olsunlar, ilanlara güvenmesinler ve araştırma yapsınlar. Bu şekilde başka vakalar da duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.