TSK envanterindeki araçlar Kayseri’de yeni teknolojiye kavuşuyor | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

3 Haziran 2023 - 21:09

TSK envanterindeki araçlar Kayseri’de yeni teknolojiye kavuşuyor

TSK envanterindeki araçlar Kayseri’de yeni teknolojiye kavuşuyor
Son Güncelleme :

02 Haziran 2022 - 16:31

1350 Okuma


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karadaki en önemli zırhlı araçları,
Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yenilenme ve onarım çalışmalarıyla modernize ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanteri her geçen gün daha da genişliyor.

Kayseri Osman Kavuncu Bulvarı’nda 1954 yılından bu yana faaliyet gösteren 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, üstlendiği tank ve paletli araçların yenileme çalışmaları ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.


TSK’nin karadaki en önemli “vurucu güçleri”

TSK’nin karadaki en önemli “vurucu güçleri” arasında yer alan tanklar ile tank kurtarıcı ve zırhlı personel taşıyıcılar, 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde modernize ediliyor.

Kalifiye ve konusunda uzman personeli bünyesinde çalıştıran fabrika, yenileştirme, bakım ve onarım görevlerinin yanı sıra paletli araçlara ait yedek parça imalatı, ordu yağ analizi, elektronik ile mekanik cihazların kalibrasyonu, dost ve müttefik ülke personeline “görev başı mesleki eğitim” verilmesi görevlerini de üstleniyor.


Baştan aşağı modernize ediliyor

Fabrikada baştan aşağı yenilenen veya modernize edilen araçlar, gelişmiş bilgisayar kontrolleri ile frenleme, meyil tırmanma ve inme, yan eğim, slalom, hendek geçme gibi aşamaların yer aldığı iki test pistinden de geçiyor.

Paletli araçların yenileştirme ve onarımları için ihtiyaç duyulan muhtelif yedek parçalarının çok eksenli CNC tezgahlarla yüksek hassasiyette imal edildiği fabrikada, araçlar son kat kamuflaj boyası yapılarak birliğine sevke hazır hale getiriliyor.

TSK envanterindeki araçlar Kayseri’de yeni teknolojiye kavuşuyor VİDEO


Üretimler iş sağlığı standartları altında yapılıyor

2. Ana Bakım Fabrika Müdürü Albay İbrahim İlhan Coşkun, AA muhabirine, fabrikada gerçekleştirilen her türlü imalat, yenileştirme, modernizasyon faaliyetlerinin kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi ile iş sağlığı ve güvenliği yönetim standartları gereklerine uygun olarak yürütüldüğünü söyledi.

Fabrika olarak önemli bir görev üstlendiklerinin altını çizen Coşkun, “2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tank, tank kurtarıcı, zırhlı personel taşıyıcı gibi Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki paletli araçların modernizasyonu ile bu araçlara ait motor, transmisyon, tali komple malzeme, atış-kontrol ve optik cihazların komple yenileştirmesini yaparak birliklerin desteklenmesinde önemli hizmet vermektedir.” diye konuştu.


“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin birliği”

Gelişen teknolojiye uygun faaliyet gösterdiklerini belirten Coşkun, şunları kaydetti:

“2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü geçmişte uyguladığı modernizasyon projelerinde M48A5T1/T2 tankları, TAMAY Tank Kurtarıcı ve İstihkam Savaş Aracı, M60T Tankı, MLC 70 Sınıfı Kayar Köprü Tankı, ADOP Aracı ve ADY gibi M113 zırhlı personel taşıyıcı araçları Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmıştır. Projelerden elde ettiği bilgi birikimi, kazandığı kabiliyetler ve yeni teknoloji ürünü donanımı sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bir merkez haline gelmiştir. Tezgah parkı gelişen teknolojiye uygun olarak sürekli yenilenmektedir.”

Coşkun, ayrıca müdürlük personel gelişimini desteklemek için eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, “2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün tüm imalat ve kontrol faaliyetleri kalifiye ve konusunda uzmanlaşmış personel tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.


“Her türlü görevi başaracak azim ve kararlılıktadır”

TSK’nın önemli bir birliği olduklarını vurgulayan Coşkun,“Fabrikamızda onarımı, yenileştirmesi ve modernizasyonu yapılan paletli araçlar ile terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda hasar gören araçların onarım sonrasındaki gövde ve kule sistemlerinin performans testleri ve son muayene işlemleri tank test pistlerinde gerçekleştirilmektedir. 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin bir birliği olmanın ve yüklendiği görevlerin haklı gururu ve onuru içerisindedir. Kalifiye personeli, başarıyla gerçekleştirdiği modernizasyon projelerinden edindiği tecrübeyle, verilecek her türlü görevi başaracak azim ve kararlılıktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.