Telegram mesajlaşma platformuna ne kadar hakimsiniz? Kullanıcı deneyiminizi arttıracak, bazı püf noktalarını sizler için derledik.

Telegram v8 güncellemesi ne yenilikler getiriyor?

1- Sınırsız canlı yayın

Görüntülü grup aramaları sayesinde kullanıcılar, Telegram’daki bir kanalda veya grupta canlı yayın açabiliyorlar. Birlikte parti düzenleyip, istedikleri aktiviteleri gerçekleştirebiliyorlar. Şimdiye kadar bu özelliğin katılım sayısı limitliydi, kullanıcı istediği kadar üye ekleyemiyordu. Ancak Telegram, yaptığı açıklamada artık sınırsız hale olacağını belirtti. Yani bundan böyle dilediğiniz sayıda kişiyi yayınınıza ekleyebilirsiniz.

telegram v8
Telegram’ın canlı yayın özelliği

2- Esnek iletme

Her mesajlaşma uygulamasında bulunan “iletme” özelliği Telegram’da da mevcut. Yeni güncellemeyle kullanım ve gizlilik konusunda avantajlı konuma ulaştı. Mesajların gönderildiğinde nasıl gözükeceğini ve çeşitli özelleştirme seçeneklerini gösteren bir önizleme penceresi açılacak. Mesaj çubuğunun üzerindeki “Mesajı İlet” etiketine dokunarak sizler de faydalanabilirsiniz.

telegram güncelleme

Artık göndericinin adını veya medya dosyalarındaki başlıkları gizleyebileceksiniz. Ayrıca yanlışlıkla istemediğiniz bir sohbete dokunduysanız ve göndermek istemiyorsanız mesajların seçimini kaldırabileceğiniz gibi alıcıyı da değiştirebilirsiniz.

3- Sonraki kanala atlama

Telegram’da farklı içerik türlerine ev sahipliği yapan milyonlarca kanal var. Bazen bunlar arasında gezinmek samanlıkta iğne aramak gibi zorlaşıyor. Örneğin hangi kanala bakmayı unuttuğunuzu gözden geçireyim derken, aklınızda bile olmayan yerlerde kendinizi bulabiliyorsunuz. Bu soruna çözüm getirmek isteyen Telegram, sonraki kanala atlama özelliğini duyurdu.

telegram sonraki kanala atlama

Artık kullanıcılar, sohbet listesinde vakit kaybetmeksizin takip ettikleri kanallar arasında daha kolay gezinebilecekler. Bir kanalın en altına ulaştığınızda, bir sonraki okunmamış kanala gitmek için parmağınızı yukarı doğruçekmeniz yeterli olacak.

4- Popüler çıkartmalar

Popüler Çıkartmalar artık çıkartma panelinizdeki Son Kullanılanlar’ın yukarısında gösterilecek. “Ekle” butonuna dokunarak, gelecekte kullanmak amacıyla bir paket kaydedebilirsiniz. Panelin üst kısmındaki paketleriniz arasında gezinirken küçük resimler genişleyecek, çıkartma paketlerinizin adları gösterilecek.

5- “Çıkartma seçiyor” bilgisi

“Yazıyor…” veya “sesli mesaj kaydediyor” ifadelerine benzer şekilde artık sohbetin üst kısmında “çıkartma seçiyor” durumu gösterilecek. Bu özellik, aslında sohbet ettiğiniz kişinin size cevap vermemesi durumunda neyle uğraştığını anlamanızın yeni bir yolu. Örneğin belki en son yazdığınız mesaja çıkartmayla karşılık vermek istiyordur ancak neyi göndereceği konusunda kararsızdır, bu nedenle sizi bekletiyordur. İşte çıkartmalar arası gezinirken bunu anlamak artık mümkün olacak.

telegram çıkartma

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Telegram, okumadığınız yorumları gösteren bir sayaç ekledi. Ayrıca yeni hareketli ifadeler de getirdi. Telegram v8 güncellemesini akıllı telefonunuzdaki uygulama marketinden yükleyebilirsiniz.