Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden enerji alanında iş birliği | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

26 Şubat 2024 - 13:54

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden enerji alanında iş birliği

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden enerji alanında iş birliği
Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 9:52

600 Okuma

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin enerji alanında iş birliğini kapsayan mutabakat zaptı onaylandı.

Türkiye, Birleşmiş Arap Emirlikleri ile son dönemde ekonomik anlamda pek çok alanda iş birliği yaptı. Şimdi ise enerji konusunda ortak çalışmalara yönelindi.

 

Ankara’da 24 Kasım 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı”nın onaylanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

 

Buna göre, mutabakat zaptı, iki ülke arasında enerji alanında iyi niyetli iş birliğinin geliştirilmesi için bir çerçeve oluşturmak ve teknik bilgi, tavsiye, beceri ve uzmanlık paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Petrol ve gaz sektörlerinin sürdürülebilir gelişimi teşvik edilecek

Bu kapsamda, iki ülke arasında petrol ve gaz sektörlerinin sürdürülebilir gelişimi teşvik edilecek. Çevresel etkileri azaltan yenilikler de dahil olmak üzere, petrol ve doğalgaz yatırımı ile petrol ve doğalgaz çıkarma, işleme ve nakliye hususlarındaki fırsatlar ve karşılaşılan zorluklar, bilgi ve teknoloji yoluyla iş birliği konuları ele alınacak.

Hidrojen üretimi konuşulacak

İki ülke ayrıca, hidrojen üretimi teknolojileri, ulaşım çözümleri ve maliyetleri, depolama çözümleri ve maliyetleri, fosil yakıt kaynaklı hidrojenin karbon yoğunluğunun düşürülmesi, hidrojen yakıt hücreleri, hidrojen üretimi için nükleer santrallerden yararlanılması, fosil yakıt altyapısının yeniden işlevlendirilmesi, son kullanıcı uygulamaları ve işleyişin gösterilmesi, ihracat sertifikaları ve yönetmelikleri, güvenlik standartları ve sertifikaları, değer zinciri entegrasyonu ve ara ürün üretimi ve uygulaması alanlarında da iş birliği yapacak.

 

Madencilik alanında iş birliği

Dünyada yükselen değer enerji ve ham maddeye doğru evriliyor. Hal bu olunca da ulusulararasa bağlantılar artıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji alanında yapılacak bir iş birliği de madencilik alanında gerçekleşecek.

 

Mutabakat zaptı ile madencilik sektörünün sürdürülebilir gelişimine de odaklanılacak.

 

Çevresel etkileri azaltmaya yönelik yenilikler de dahil olmak üzere madencilik sektöründeki fırsatlar ve zorluklar ele alınacak.

Uzman değişimi veya staj şeklindeki eğitimler başlatılacak

Madencilik sektöründe uzman değişimi veya staj şeklindeki eğitimler, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında yeni teknolojilerin kullanımı, dönüşüm çalışmaları ve tedarik zinciri ile ilgili tecrübe değişimi ve en iyi uygulamaların paylaşımı yapılacak.

Temiz enerjide ortaklık yapılacak

Temiz enerji teknolojilerinde ortak yatırım fırsatları araştırılacak. Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama (CCUS) ve enerji depolama teknolojileri konularında iş birliği geliştirilecek. Ayrıca, enerji dönüşümünden etkilenen işçiler ve topluluklar için zorluklar ve fırsatlar ve her iki ülkede de enerji dönüşümünü desteklemek için beceri ve iş gücü geliştirmeye odaklanılacak. Bu kapsamda, her iki ülkede enerji dönüşümünü uygulamak ve kolaylaştırmak ve enerji politikaları ile regülasyonlar için en iyi uygulamalar araştırılacak.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.