EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

25 Mayıs 2024 - 03:09

EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı

EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı
Son Güncelleme :

25 Ekim 2022 - 10:09

810 Okuma

Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGE HAYMER) bünyesinde Türkiye’de devlet üniversitelerinde bir ilk olarak “Aksolotl Laboratuvarı” kuruldu. Laboratuvarın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, kurulan laboratuvarın dünyadaki örnekleriyle rekabet edebilecek ölçekte olduğunu söyledi. Açılışa Rektör Prof. Dr. Budak’ın yanı sıra Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman ile laboratuvarın açılışında katkı sunana akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

Sağlık sektörünün hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinden geçtiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Yeni yöntem ve teknolojik imkânlar, pek çok sağlık sorununun kolayca üstesinden gelinmesini sağlıyor. Bizler de Ege Üniversitesi olarak daha sağlıklı bir toplum inşasında yürüttüğümüz çalışmalara, her gün yenisini eklemeye devam ediyor,  sağlık alanındaki birçok ilerlemeyi de bu nedenle yakından takip ediyoruz.  Bugün de sağlık altyapımıza güç katacak yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. Son beş yılda ortak akılla yürüttüğümüz çalışmalar neticesine sağlık alanında teknolojik ve bilimsel anlamda ciddi gelişmeler kaydettik. Bu bağlamda, Türkiye’de sadece bir vakıf üniversitesi içerisinde faaliyet gösteren Aksolotl Laboratuvarını,  Üniversitemiz bünyesinde yani bir devlet üniversitesinde hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Aksolotl Laboratuvarı, Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen bir yüksek lisans tez projesi sonucunda doğmuş ve EGE HAYMER tarafından hayata geçirilecek oldukça önemli bir projedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Budak, “Aksolotl Laboratuvarı, Türk bilim insanlarına rejeneratif tıpta ve çeşitli hastalıklar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için umut ışığı niteliğindedir. Sağlık sektörü için ciddi önem arz eden ve emsalleri ile rekabet edecek güçte olan Aksolotl Laboratuvarının oluşturulmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, laboratuvarımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılıyor”

Aksolotl hakkında bilgiler veren EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, “Aksolotl,  iki yaşamlı ve rejenerasyon yeteneği yüksek bir hayvandır. Bu özelliğinin yanında izsiz yara iyileşmesi ve düşük kanser insidansına sahip olması dolayısı ile çok özel bir model organizmadır. Omurgalı organizma olması dolayısı ile rejenerasyon yeteneği yüksek hayvanlardan biyolojik olarak insanlara en yakın olan türlerden biridir. Bu nedenle de rejeneratif biyoloji çalışmalarında model organizma olarak kullanılabilmektedir. Aksolotllar, vücutlarının çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yeniden üretebilme yeteneğine sahip olmaları, kolay üretilebilmeleri ve embriyolarının büyük oluşundan dolayı bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

Laboratuvarın oluşturulmasında; EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil, Uzm. Dr. Canberk Tomruk, Dr. Kubilay Doğan Kılıç, Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Servet Çelik, Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Korkut, Dr. Öğr. Üyesi Kutsal Gamsız, EGE HAYMER Uzman Veteriner Hekimi Emrah Soylu ve Yüksek lisans öğrencisi Burak Çakar görev aldı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.