Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

16 Nisan 2024 - 06:47

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı
Son Güncelleme :

16 Ağustos 2022 - 11:59

1050 Okuma

Merkez Bankası verilerine göre haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 7,6 milyar dolar azalarak 161,4 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 yılı Haziran ayı Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri’ni açıkladı.

Haziran ayı sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 7,6 milyar dolar azalarak 161,4 milyar dolar oldu.


Anapara geri ödemesi toplam 45,2 milyar dolar

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 45,2 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.


Vadeye göre incelendiğinde:

Vadeye göre incelendiğinde, 2021 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 7,8 milyar dolar azalarak 153,7 milyar dolar; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 206 milyon dolar artarak 7,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında:

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,3 milyar dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 2,9 milyar dolar azalışla 17,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi borçları:

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 391 milyon dolar azalmış, tahvil stoku ise bir değişiklik göstermeyerek 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Finansal olmayan kuruluşların kredi borçları:

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2 milyar dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 233 milyon dolar artarak 10,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Kısa vadeli kredi borcuna göre:

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2021 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 320 milyon dolar artışla 5,1 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 200 milyon dolar artışla 1,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım:

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Haziran sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 4 milyar dolar azalarak 103,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 270 milyon dolar artarak 7,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna göre:

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 153,7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 63,7’sinin dolar, yüzde 32,9’unun euro, yüzde 1,6’sının Türk Lirası ve yüzde 1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,7 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 40,2’sinin dolar, yüzde 37,6’sının euro, yüzde 18,1’inin Türk Lirası ve yüzde 4,1’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımına göre:

Sektör dağılımı incelendiğinde, Haziran sonu itibarıyla, 153,7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 38,3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 61,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN