Ege, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer aldı | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

18 Temmuz 2024 - 15:07

Ege, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer aldı

Ege, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer aldı
Son Güncelleme :

26 Nisan 2022 - 13:21

1690 Okuma

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Center for CWUR tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi 2022-2023 Sırlaması”nda Ege Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında 7’nci, dünya üniversiteleri içinde 892’nci sırada yer aldı.

Center for World University Rankings (CWUR) tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi” sıralamasının 2022-2023 yılı sonuçları açıklandı. Ege Üniversitesi, değerlendirmeye alınan 19 bin 788 üniversite arasında en iyi ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer alarak bir başarıya daha imzasını attı.

Ege Üniversitesi, 100 puan üzerinden 70.9 puanla dünya üniversiteleri arasında 892’nci sırada yer alırken ulusal sıralamada 56 devlet ve vakıf üniversitesi içinde 7’nci sırada yer aldı. 2012 yılından bu yana küresel üniversitelerin akademik sıralamalarını yayınlayan CWUR’a göre Ege Üniversitesi, Asya Bölgesinde değerlendirdiği üniversiteler arasında 255’inci olurken araştırma performansı göstergelerine göre ise dünya üniversiteleri arasında 849’uncu sırada görülüyor.

Ege Üniversitesinin her geçen gün dünya çapında adından söz ettirdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. Saygın sıralama kuruluşu Center for World University Rankings tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi sıralamasının 2022-2023 yılı sonuçlarına göre üniversitemiz, değerlendirmeye alınan, dünyada 19 bin 788 üniversite arasında en iyi ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer alarak bir başarıya daha imzasını attı. Ege, dünya üniversiteleri arasında 892’nci sırada yer alırken ulusal sıralamada 56 devlet ve vakıf üniversitesi içinde 7’nci sırada yer buldu. Asya Bölgesi üniversiteleri arasında ise 255’inci oldu. Üniversitemizin adının küresel düzeyde anılması, en iyi üniversiteler arasında gösterilmesi bizleri mutlu ediyor. Nitelikli akademik kadrosu, gelişmiş fiziki altyapı imkânları ve teknolojik donanımlarıyla hem ulusal hem de uluslararası alanda öne çıkaran üniversitemiz, bir araştırma üniversitesi olarak uluslararasılaşma vizyonuna uygun şekilde çalışmalarına aralıksız devam edecek. Büyük bir özveri ile çalışan tüm akademik ve idari çalışanlarıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CWUR, üniversitelerin değerlendirilmesinde eğitim kalitesini, mezun istihdamını, fakülte kalitesini ve araştırma performansını anketlere ve üniversite veri gönderimlerine dayanmadan değerlendiren tek akademik sıralama kuruluşu olması nedeniyle dünyanın küresel üniversiteleri arasındaki saygınlığını koruyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.