Ege Üniversitesi’nden Avrupa’ya köprü | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

22 Temmuz 2024 - 20:22

Ege Üniversitesi’nden Avrupa’ya köprü

Ege Üniversitesi’nden Avrupa’ya köprü
Son Güncelleme :

21 Nisan 2022 - 14:48

1550 Okuma

Avrupa’nın en iyi 120 genç bilim insanından ikisi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden seçildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Tıbbi Biyokimya ve EÜTF Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalları’ndan mezun doktora sonrası araştırmacılarımız Pelin Ergün ve Çağla Kayabaşı, Avrupa’daki 39 ülkeden en başarılı genç bilim insanlarını bir araya getiren Uluslarararası Biyoloji ve Moleküler Biyoloji Derneği-Avrupa Biyokimya Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen forumda, nitelikli araştırmaları ve özgeçmişleri ile Avrupa’nın en iyi 120 genç bilim insanından ikisi oldu.

Genç bilim insanlarını makamında ağırlayarak başarılar dileyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak “Her iki genç araştırmacımızı tebrik ediyorum. Ege Üniversitesi olarak bilimsel çalışmalara her zaman destek vererek genç bilim insanlarının yanında olmayı sürdüreceğiz. Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.  Hem genç araştırmacıların alanında başarılı akademisyenler ile birlikte çalışmalar yürütmelerini hem de hocalarımızın gençlerin motivasyonlarına ortak olarak danışmanlık yapmalarını, yol göstermelerini çok önemli buluyorum. Uluslarararası Biyoloji ve Moleküler Biyoloji Derneği-Avrupa Biyokimya Dernekleri Federasyonu tarafından Avrupa’nın en iyi genç bilim insanlar arasında yer alan Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora programı mezunlarımız Pelin Ergün ve Çağla Kayabaşı’nı tebrik ediyorum. Heyecanımıza katkı veren hem genç hem deneyimli akademisyenlerimizi kutluyorum” dedi.

Pelin Ergün, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya doktora derecesini aldığı, TUBİTAK 1001 kapsamında desteklenen, EÜTF Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Eser Yıldırım Sözmen danışmanlığında ve Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Bor ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nur Selvi Günel’in katkılarıyla gerçekleştirdiği, gastroözofageal reflü hastalığının patogenezini aydınlatmaya yönelik doktora tez çalışması ile bu başarıyı elde etti.

Çağla Kayabaşı ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Gündüz danışmanlığında gerçekleştirdiği lösemi kök hücrelerindeki transkripsiyonel regülasyonları araştırdığı çalışma ile Foruma katılmaya hak kazandı.

Genç araştırmacılar Pelin Ergün ve Çağla Kayabaşı, 6-9 Temmuz 2022 tarihleri arasında Portekiz’de düzenlenecek olan IUBMB–FEBS–PABMB Young Scientists’ Forum toplantısında Ege Üniversitesini ve Türkiye’yi temsil edecekler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.