Türkiye Üretim ve İhracatla Güçlü Büyümeyi Sürdürüyor « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

8 Şubat 2023 - 20:26

Türkiye Üretim ve İhracatla Güçlü Büyümeyi Sürdürüyor

Türkiye Üretim ve İhracatla Güçlü Büyümeyi Sürdürüyor
Son Güncelleme :

02 Eylül 2021 - 16:22

510 Okuma

 

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde %21,7 büyümesine ilişkin değerlendirmede bulunarak “Türkiye ekonomisi üretim ve ihracatla güçlü büyümeyi sürdürüyor” dedi.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %21,7 büyümesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

Saygılı, “Gayrisafi Yurt İçi Hasılamız (GSYH) 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 arttı. GSYH’yi oluşturan faaliyetlerin detaylarına baktığımızda neredeyse tüm sektörlerin büyümeye katkıda bulunduğunu görüyoruz. En büyük katkılar yüzde 45,8 büyüme ile hizmetler ve yüzde 40,5 büyüme ile sanayi sektöründe görülüyor. Mal ve hizmet ihracatımız %59,9 artış sağladı. Tüm sektörlerimize yayılan bir büyümeyi görmek oldukça sevindirici ve gelecek için bizlere umut veren bir tablo ortaya koyuyor.” diyerek şunları ifade etti:

 

“Türkiye ekonomisi, üretim ve ihracatla güçlü büyümeyi sürdürmeye devam ediyor. Ülkemiz 2021 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 21,7 büyüme gerçekleştirerek Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında Birleşik Krallık’ın ardından ikinci sırada yer almayı başardı. Kovid-19 etkisiyle geçen 2020 yılında yüzde 1,8 büyüyerek diğer ülkelerden olumlu ayrışan ekonomimizde toparlanmanın devam ettiğini ve 1999’dan bu yana elde edilen en yüksek büyüme rakamına ulaştığımızı görüyoruz.

 

Ülkemizin üretim ve ihracata dayalı büyüme stratejinin büyümemizin arkasında yatan en büyük etken olduğu açıktır. Devletimizin ihracatta ortaya koyduğu vizyonla ilave destekler ve projelerle, öncü alanlarda atacağı adımlarla bu katkıyı daha da artıracağına inancım tamdır. Yatırım, üretim ve ihracat temelinde büyümeye devam eden Türkiye’nin önü açık, geleceği parlaktır. Biz de MÜSİAD İzmir nezdinde iş dünyası olarak, şehrimize ve ülkemize aynı gayretle yatırım yapmaya, katma değer ve istihdam üretmeye, daha çok çalışmaya devam edeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.