Çevre Komisyonu ve İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li Üyeleri Tunceli’de! « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

28 Ocak 2023 - 17:05

Çevre Komisyonu ve İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li Üyeleri Tunceli’de!

Çevre Komisyonu ve İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li Üyeleri Tunceli’de!
Son Güncelleme :

02 Eylül 2021 - 16:19

690 Okuma

 

Çevre Komisyonu ve İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri İzmir Milletvekili Murat Bakan ile İzmir Milletvekili Mahir Polat Tunceli’ye yangın bölgesine gitti. Murat Bakan, Mahir Polat ve CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu yangın bölgelerinde incelemelerde bulundular.

Tunceli’de orman yangınları günlerdir devam ediyor. TBMM Çevre Komisyonu ile İklim Araştırma Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan ve Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat yangın bölgesinde inceleme yapmak üzere Tunceli’ye gitti.

Murat Bakan, Mahir Polat ve CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu yangın bölgelerinde incelemelerde bulunarak basın açıklaması yaptılar.

 

CHP’li Bakan, Çevre Komisyonu’nu ve İklim Araştırma Komisyonu’nu göreve çağırdı

CHP’li Murat Bakan: “Biz Çevre Komisyonu ve İklim Araştırma Komisyonu CHP’li üyeleri olarak, nasıl Muğla’da Milas’ta, Yatağan’da, Bodrum’da, Manavgat’ta; aynı şekilde sel felaketinde Kastamonu Bozkurt’ta TBMM’ye dilekçe vererek komisyonların acil toplanarak yangın bölgesine gitmesi gelmesi için çaba sarf ettiysek, aynı çabayı Tunceli ve Bingöl’de süren yangınlar için de yaptık. Ancak bize yanıt verilmedi. Bunun üzerine biz bölgeye geldik. Daha önce nasıl bir koordinasyonsuzluk varsa burada da aynı koordinasyonsuzluk var. Devletin birçok kurumu burada, var olan herkese teşekkür ederiz. Ancak helikopter sayısı çok yetersiz. İki helikopter var yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz… Bir uçak vardı o da arıza yapmış. Marmaris’teki biyoçeşitlilik neyse, Marmaris’teki ormanlar bizim için ne kadar kıymetliyse bu bölgedeki ormanlar da o kadar kıymetli. Oradaki devlet kurumlarının müdahalesi, ki yetersizdi, burada da fazlasıyla olmalı. Ama aynı yoğunlukta bir müdahaleyi burada görmediğimizi söylemek istiyorum.

‘Yangınların sebebi ‘iklim krizi’ deyip geçmiyoruz. Bu, devletin sorumluluğunu azaltmıyor’

Devleti yöneten aklın bu işle ilgili sorumluluğu var. Yangınların söndürülmesinde geç ve yetersiz müdahale var. Bir yönü de iklim kriziyle ilgili. Bunu da görmezden gelmiyoruz. Son 18 yılda yanan yangın toplamından daha fazlası 2021’de yandı. Türkiye tarihinde en büyük orman yangınlarını yaşadık 2021 yılında. Avrupa Orman Yangınları İzleme Komitesi’nin değerlendirmesine göre; 180 bin hektardan bahsediliyor. 250 bin top sahası büyüklüğünde bir alandan bahsediyoruz. Sıcak hava dalgaları, artan sıcaklıklar ve nem oranın düşmesi yangınların hızlanmasına ve artmasına sebep oluyor. Ancak bu, devletin sorumluluğunu azaltmıyor. Yangınların sebebi iklim krizi deyip geçmiyoruz. Devleti yöneten aklın iklim krizinin sonuçlarından haberdar olması ve önlemler alması gerekir. TBMM’de bununla ilgili çalışan iki komisyon maalesef tüm ısrarlarımıza rağmen gelmiyor. Biz CHP’liler olarak geliyoruz.

 

‘Yanan ormana Munzur’dan bir tas su dökmeye geldik’

Munzur Vadisi biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu alanlardan bir tanesi. Munzur Milli Parkı bu bölgenin tamamı. Bir tarafımız Toroslar’ın devamı, diğer tarafımız Karadeniz Dağları’nın devamı. Kesiştiği bölge burası. İki bine yakın bitki türünün olduğu, 250-300 civarında bitkinin sadece Anadolu’ya özgü, 30 endemik bitkinin de Munzur bölgesine özgü olduğunu biliyoruz. Fauna açısından çok zengin. Vaşaktan porsuğuna dağ kartalından boz ayısına kadar hayvan çeşitliliği de çok fazla. Burası ülkemiz için, insanlık için, gezegen için çok kıymetli bir yer. Biz CHP’li vekiller olarak buraya gelmeye, aşağıda akan Munzur’dan burada yanan ormana bir tas su dökmeye geldik. Buraya daha fazla helikopter ve yangın söndürme uçağının gelmesini bekliyoruz.”

 

‘Bizim için İzmir neyse Tunceli de o Marmaris neyse Tunceli de o’

CHP’li Mahir Polat: “1700 rakımlı bir alana çıktık. Demek oluyor ki; buradaki yangınlar insan emeğiyle söndürülmesi güç alanlar. Devletin, yangın söndürmeyle ilgili teknik imkanların çok üst düzeye çıkarması gerekiyor. İtibar her yere saray kondurmakla olmuyor; doğanı, çevreni, börtünü, böceğini korumakla oluyor. Türkiye’nin imkanları, kaynakları vardı. Diğer tüm uluslar iklim krizine, küresel ısınmaya karşı önlemlerini alırken; maalesef bizim devletimiz cırcır böceği gibi beklemiş. Bu yangınlardan sonra kamuoyu baskısıyla, partimizin baskısıyla bir şeyler yapmaya -mış gibi yapmaya çalışıyor. Bugünden tezi yok akılımızı başımıza devşirmemiz, bu tip yangınları değişen iklim koşulları sebebiyle daha sıkça göreceğimiz aşikar. Önlemlerimizi almak zorundayız. Biz İzmir Milletvekiliyiz. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün teminatı olan bir kentten, bölünmez bütünlüğünün sarsılmaz olduğu bir kente geldik. Bizim için İzmir neyse Tunceli de o. Marmaris neyse Tunceli de o. Gelecek nesillere bırakmamız gereken, bunu onlara hak gördüğümüz, doğal ve dünya mirası bırakmak, atalarımızın bize emanet ettiklerini torunlarımıza devretmek başlıca sorumluluğumuz. Hükümeti de değişen iklim koşullarına karşı önlem almaya davet ediyor, itibarın da doğanı korumakla eş değer olduğunu hatırlatıyoruz. Kamuoyunu da duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

 

‘Bir yangından bir yangına koşuyoruz’

CHP’li Polat Şaroğlu: “Yangınlar coğrafyamızda 15 gündür devam ediyor. Değişik zamanlarda da başlasa maalesef bir yangından bir yangına koşuyoruz. Daha önce de çağrı yapmıştık; insan gücüyle gidilemeyeceği, güvenlik alanı ilan edildiği için gönüllülerin de o alana bırakılmadığı, güvenlikten dolayı iş makinalarıyla söndürülemeyeceğini söylemiştik. Çağrımıza cevap verdiler havadan müdahale ile söndürdük, soğutma devam ediyor. Hozat bölgesini görüp yangının devam ettiği bölgeye gideceğiz. İklim krizinden dolayı yangınlar çoğalacak, havadan müdahale için gerekli araç ve gerecin fazlasıyla temin edilmesi gerekiyor. Yoksa ormanlarımız, canımız, tabiatımız gidecek.”

 

‘Halk duyarlı, tecrübeli hem müsaade hem müdahale istiyoruz’

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül: “Baskıyla burada müdahale sağlandı. Partimizin buraya gelmesiyle, kamuoyunda oluşan baskıyla havadan müdahale başladı. Dün ben buradan video çekmiştim, her taraf yanıyordu, bugün burayı böyle görmek yapılan müdahalenin sonuç verdiğini görmek bizi çok mutlu etti. İlk günden beri, bazen çok hızlı yangınlar çıkıyor en azından devletin müdahale etmekte geciktiği ve geciktirdiği sebepleri bir kenara bırakarak en azından sivil müdahalelerin olduğu küçük lokal noktaları söndürebilirdik. Maalesef izinler verilmedi biz çok eksik kaldık. Ama havadan müdahale ile nasıl sonuçlar alındığını gördük. Bu doğa sadece üzerinde yaşayanlarla değil, bu toplum için kutsal bir doğa. O yüzden korunmuş bu günlere gelmiş. Bu kutsal doğada bizim buranın halkı defalarca yangın söndürdü, duyarlı, tecrübeli. Profesyonel ekiplere yakın çalışma yürütebiliyoruz. Hem müsaade hem müdahale istiyoruz.”

CHP’li Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hozat Belediyesi’ne yangınlarda kullanılmak üzere, itfaiye aracı göndereceğini söyledi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer nezdinde tüm İzmirlilere teşekkür etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.