Başkan Sürekli’den Bergama Millet Bahçesi itirazlarına tepki | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

16 Nisan 2024 - 07:57

Başkan Sürekli’den Bergama Millet Bahçesi itirazlarına tepki

Başkan Sürekli’den Bergama Millet Bahçesi itirazlarına tepki
Son Güncelleme :

10 Haziran 2021 - 8:43

980 Okuma

“Siyaset; hizmet engelleme aracı değildir!”

 

Ülke genelinde kişi başı yeşil alanı 15 metrekareye çıkarmak üzere başlatılan “Millet Bahçesi” projesine, Bergama’da, CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Şehir Plancıları Odasının da itirazı tepkilere neden oldu. Konuya ilişkin çağrısını yineleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; “Proje, önceki planların kat kat üstünde bir fonksiyona sahip. CHP’li Büyükşehir Belediyesi de şehir plancıları da ortada yasal olarak bir usul ya da esas ihlali olmadığını, projenin çok daha fazlasını karşılayacağını çok iyi biliyor. Her türlü hizmet ve çözümü içinde barındıran Millet Bahçesi’ne karşı çıkmaları tamamen siyasidir. İsnatsız ve yersizdir. Siyaset, hizmet engelleme aracı değildir.” diye konuştu.

 

Dam üstünde saksağan…

Gerekçe olarak gösterilen, ticaret merkezi ve stat meselesinin gerçeği yansıtmadığını belirten AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “  Stat için plan değişikliği ve takas işlemi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın uygunluk görüşü ve onayı ile zaten çözülmüştür.  Bergama Belediyesi ile Gençlik Spor Bakanlığı arasında mevcut stadyum yerine takas işlemi yapılmıştır. Bergama Belediyesi, Bakanlığa devri yapılan parsellerin bulunduğu alanda eşdeğer büyüklükte yeni bir stadyum alanı yapımı amacıyla gerekli plan değişikliği çalışmalarına başlamıştır.  Bergama hatta bölgeye nefes aldıracak bir hizmete kamuoyunu yanlış bilgilendirerek engel olmaya çalışıyorlar. ‘Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı’ misali bir tutum içindeler. Bu dayanaksız müdahaleyi kabul etmiyoruz. Hukuken etmiyoruz, vicdanen etmiyoruz, siyaseten etmiyoruz!  Halkımız da kabul etmiyor!”

 

Esnafı yok sayan da alet edenler de onlar!

Engellenmeye çalışılan Millet Bahçesi projesinin; bölgedeki esnaf da dahil olmak üzere hiçbir tarafı mağdur etmeyen, aksine kentin ve muhatapların önünü açacak bir proje olduğunu söyleyen Başkan Sürekli; “Millet Bahçesi yapılacağı alanda yaklaşık 40.000 m2’lik park, otopark, rekreasyon ve halkın günü birlik ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar fazlasıyla bulunmaktadır. Millet Bahçesi’nin sunacağı fonksiyonlar tesis kullanımları itibari ile kat ve kat daha fazla. Hele esnafı bu meseleye hiç alet etmesinler. Çünkü 2018’de olası bir plan değişikliğinde esnafın bulunduğu alanı bedelsiz ve davasız terk sözleşmesini yapan kendileridir; CHP’li yerel idaredir. Peki biz ne yaptık? Belediye Başkanımız Hakan Koştu; bu acımasızlığa geçit vermedi. Esnafın yanında durdu. Mağduriyetlerini gidererek hem proje içinde hem de yeni alanlar yaratmak suretiyle esnafın ekmeğini korudu. Belediye CHP olsaydı, muhtemel ki sözleşmelerini işletecek, esnafı kapıya koyacaklardı!

 

Kim kimi cezalandırıyor?

CHP’nin yıllardır Merkezi idareyi hedef alarak, ‘İzmir’i cezalandırıyorlar’ algısı yaratma çabasını hatırlatan Sürekli, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü; “Konak Tüneli’nde yaşadık, Karabağlar’da üniversite projesinde yaşıyoruz. Bugün de Bergama’da karşı karşıyayız. Algı yöneterek, İzmirlilerin aklını küçümseyerek yıllardır bizi hedef gösterenler, ellerindeki gücü sudan sebeplerle merkezi hizmetleri engellemek için kullanıyor. Kim kimi ve neden cezalandırıyor iyi irdelemek gerekir.  Yazıktır, günahtır. Bugün, Bergama Millet Bahçesi için ayağa kalkan zihniyet, sadece bu şehre ve halkına zaman kaybettiriyor! İnsanları hizmetten mahrum bırakmayı göze almak vicdan işi değildir. Millet Bahçesi, doğru bir projedir, yasaldır, kamu yararınadır ve milletimize kazandırılacaktır!’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.