TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Sındır, “TOKİ tarafından yapılan konutları kim denetliyor?” | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

19 Nisan 2024 - 11:55

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Sındır, “TOKİ tarafından yapılan konutları kim denetliyor?”

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Sındır, “TOKİ tarafından yapılan konutları kim denetliyor?”
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 13:23

1220 Okuma
30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yaşanan depremin ardından Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar yerine TOKİ tarafından başlanan yeni projelerde özensiz, dikkatsiz ve konusu suç teşkil eden imalatların yapıldığına dair iddialar TBMM’ye taşındı.
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıtlanması istemiyle verilen önergede iddialar hakkında Bakanlıkça yapılan denetim ve işlemler soruldu.
TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir Barosu tarafından dile getirilen iddialar ile ilgili olarak CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği önergesi hakkında yaptığı açıklamada sağlıksız ve özensiz yapılan yeni projelerin yeniden bir can ve mal kaybına neden olmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini vurguladı.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINDAN İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
Sındır ayrıca önergesi hakkında “Ülkemiz jeopolitik yapısı itibariyle afetlerin yaşandığı bir coğrafya. Sadece 2020 yılında üç büyük ilimiz olan İzmir, Elazığ ve Malatya’da yüzlerce canımızı yitirirken, çok fazla konut yıkıldı, birçoğu da hasar aldı. Meydana gelen afetin en yakını da 30 Ekim İzmir Depremi! Yaralarımızı yeni yeni sarıyorken, acısı tazeyken, bundan birilerinin ders çıkaramadığı anlaşılıyor. Biz yeni inşa edilecek konutların daha sağlıklı, güvenli ve dayanıklı olacağını umuyorduk. TOKİ gibi bir yatırımcı kamu kurumunun amacında; “kaliteli, nitelikli ve depreme dayanıklı konut stoku oluşturmaktır” ifadesi bulunmaktadır. Söz konusu amacıyla çelişen bir duruma dair ciddi bir iddia var. İzmir’de TOKİ tarafından yapılan konutlarda basına da yansımış olan fotoğraflar kamuoyunu hayli tedirgin etmektedir. Bu tedirginliğin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’u söz konusu iddialar hakkında bir açıklama yapmaya, göreve davet ediyorum. İzmir’de yapılan deprem konutlarının denetimlerinin kim tarafından yapıldığı ve sonuçlarının ne olduğu da aydınlatılmaya muhtaçtır.” dedi.
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Sındır önergesinde şunları sordu:
-Depremde yıkılan binalar yerine yapılan yeni yapılarda özensiz, dikkatsiz ve konusu suç teşkil eden imalatların yapıldığı iddiaları bulunmaktadır. Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlara ya da adli makamlara bu konuda iletilen herhangi bir şikayet var mıdır? Varsa bu durum karşısında yapılan işlemler nelerdir?
-İzmir depreminin ardından TOKİ tarafından yapılacak olan bina sayısı kaçtır? Bunların kaçı ihale edilmiştir? Kaçı ihale aşamasındadır?
-İhale edilen yapıları hangi firma/firmalar kazanmıştır? Söz konusu yapıları teslim tarihi için öngörülen süre nedir? İhale edilen yapılardan kaçının yapımına başlanmıştır?
-Yapımına başlanan projelerin denetimi kimler tarafından ne sıklıkla gerçekleştirilmektedir/gerçekleştirilecektir?
-Yapımına başlanan projelerin denetimleri bugüne kadar düzenli yapılmış mıdır? Yapıldıysa herhangi bir usulsüzlük tespit edilmiş midir?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.