Kızılay Web Banner 120X600

Fatih’ten sonra gözler Yavuz’da! Türkiye’nin keşifleri oyunu değiştirecek | EgenewsEgenews

14 Haziran 2021 - 15:13

Fatih’ten sonra gözler Yavuz’da! Türkiye’nin keşifleri oyunu değiştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amasra-1 Kuyusu’nda 135 milyar metreküplük doğal gazın bulunduğu müjdesini verdi. Norveç merkezli enerji araştırma kuruluşu Analist Palzor Shenga, keşfi ‘oyun değiştirici’ bir hamle olarak değerlendirdi.

Fatih’ten sonra gözler Yavuz’da! Türkiye’nin keşifleri oyunu değiştirecek
Son Güncelleme :

05 Haziran 2021 - 11:11

370 Okuma

Türkiye enerji alanındaki atılımlarını her geçen gün artırıyor. Elektrikten petrole, yenilenebilir enerjiden doğal gaza büyük yatırımlar ve keşifler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Filyos Limanı açılışında Türkiye’nin beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu duyurdu.

TOPLAM KEŞİF 540 MİLYAR METREKÜPE ULAŞTI

Geçtiğimiz yıl Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğal gaz bulunmuştu. Doğal gazın bulunduğu dönemdeki parasal karşılığı 85 milyar dolara tekabül ediyordu. Amasra-1’de bulunan doğal gaz ise 135 milyar metreküp olarak tespit edildi. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfi 540 milyar metreküpe ulaştı. Yeni keşfin parasal karşılığı ise yaklaşık 25-28 milyar dolar civarında bulunuyor.

2023’TE SİSTEME VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR

Karadeniz’de bulunan doğal gazın karaya iletimi için çalışmalar başladı. 2023 yılında bulunan rezervlerin karaya iletilmesi ve doğal gaz sistemine bağlanması bekleniyor.

TÜKETİME RAĞMEN REZERVLER ARTIYOR

Dünyada kanıtlanmış doğal gaz rezervleri tüketime rağmen yeni keşiflerle artış gösteriyor. 2019 yılı sonu itibarıyla kanıtlanmış doğal gaz rezervi 206.2 trilyon metreküp seviyesine yükselmişti. Dünyada en çok doğal gaz rezervi Rusya, İran ve Katar’da bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN 10 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin, Amasra-1 kuyusunda keşfettiği 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz rezervinin Türkiye’nin 10 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Dönmez, “2023’te inşallah Türkiye bu gazı kullanacak. Projenin zamanında yetişmesi için büyük gayret gösteriliyor” dedi.

İTHAL GAZA GÖRE DAHA UCUZ

Keşfedilen gazın maliyetinin ithal edilen gaza göre ucuz olacağını belirten Dönmez, “Vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmalarını bekliyoruz. Sisteme bağlanması ile birlikte hesaplamalar yapılacak, bir indirim gerekiyorsa yapılacak. 2023’te inşallah Türkiye bu gazı kullanacak. Projenin zamanında yetişmesi için büyük gayret gösteriliyor” dedi.

KEŞİFLER TÜRKİYE’NİN YILLIK DOĞAL GAZ FATURASINI 6 MİLYAR DOLAR AZALTABİLİR

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, geçen yıl dünyada gerçekleştirilen en büyük 10 keşfin toplam rezerv değerinin 3,2 trilyon metreküp olduğunu belirtti.

Arslan, geçen yılki keşfin derin denizlerdeki en büyük gaz rezerv keşfi olduğunu anımsatarak, “2020’de Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri 2,3 trilyon metreküp, Rusya ise 220 milyar metreküp gaz keşfetti.” bilgisini paylaştı.

Geçen yıl 48,2 milyar metreküp gaz tüketen Türkiye’nin son dönemde yoğunlaştırdığı sismik arama faaliyetleri ve keşfettiği gaz sahalarıyla gelecek yıllarda dünyada üretim anlamında da üst sıralarda yer alabileceğine işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

“Geçen yıl 405 milyar metreküplük gaz keşfedilen Sakarya Gaz Sahası’ndan yıllık 15 milyar metreküp civarında doğal gaz üretilmesi halinde Türkiye’nin doğal gaz ithalatı yüzde 30’un üzerinde azalacak. Yerli kaynaklarla konut tüketicisinin yaklaşık 25 yıllık ihtiyacı karşılanabilecek. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini açıkladı. Keşfedilen rezerv, Türkiye’nin 3 yıllık doğal gaz talebine karşılık geliyor. Yapılacak yeni sondaj çalışmalarıyla bölgede yeni katmanlar keşfedilebilir. 2023 ve sonrasında Amasra-1 sahasında üretilecek olan doğal gazla konut sektörünün 8-9 yıllık doğal gaz talebi karşılanabilecektir. Amasra-1 ve Tuna-1 kuyularından yıllık 20 milyar metreküp civarında doğal gaz üretilmesi durumunda Türkiye’nin yıllık doğal gaz ithalat faturası yaklaşık 5-6 milyar dolar azalacaktır.”

Arslan, Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervlerinin kara terminallerine çıkarılması için Filyos Limanı’nda inşa edilen doğal gaz terminalinin yaklaşık 780 milyon lira yatırımla işletmeye alınmasının planlandığını anlatarak “Deniz altından yaklaşık 150 kilometre uzunluğundaki hatla karaya ulaşan doğal gaz bu bölgeden sisteme iletilecek. Bu yatırımın, Zonguldak ve bölgesi için de önemli bir ekonomik hareketlilik getireceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Fatih sondaj gemisi bu iki kuyunun ardından yeni keşifler için Kuzey Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra-1 kuyusunda sondajını tamamladı ve şu anda üçüncü tespit kuyusu olan Türkali-3’te çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan, Kanuni gemisi ise Türkali-2’de kuyu tamamlama testlerine devam ediyor.

TPOA’NIN KEŞFİ ‘OYUN DEĞİŞTİRİCİ’

Norveç merkezli bağımsız enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy Upstream Araştırma ve Analist Birimi Başkan Yardımcısı Palzor Shenga da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının geçen yılki gaz keşfini “oyun değiştirici” olarak nitelendirdi ve Türkiye’nin derin denizlerdeki gaz keşiflerinin artan talebi karşılamada önemli rol oynayacağını vurguladı.

Türkiye’nin mevcut üretimiyle bugünkü doğal gaz ihtiyacının yüzde 1’ini karşıladığını kaydeden Shenga, şu değerlendirmede bulundu:

“Doğal gaz tüketiminin önemli bir kısmı Rusya, İran ve Azerbaycan’dan ithal ediliyor. Bizim tahminlerimize göre, Türkiye’nin gaz keşfettiği sahalardaki eşik üretim maliyeti ithal edilen doğal gaz fiyatına göre çok daha rekabetçi. Dolayısıyla, bu keşifler ülkenin ithalat maliyetlerini ciddi ölçüde düşürecek ve gaz sektöründe önemli yatırımları da tetikleyecek. Tabii Türkiye’nin enerjide öz yeterliliğini sağlaması için önünde uzun bir yol var ama ülkenin düşük maliyetli gaz keşifleriyle bulduğu yeni umut daha yoğun bir arama ve saha geliştirme programı uygulamasının da önünü açacaktır.”

GÖZLER YAVUZ SONDAJ GEMİSİ’NDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini açıklaması üzerine gözler Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Taşucu Mahallesi açıklarında demirleyen Yavuz sondaj gemisine çevrildi.  Silifke ilçesindeki Mahallesi açıklarında demirleyen “Yavuz sondaj gemisi”, kıyıya yaklaşık 500 metre uzaklıkta bir sonraki görevine hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini sürdürüyor.

Altıncı nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz, hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini tamamladıktan sonra yeni görev yerine hareket edecek. İkmal ve bakım için Taşucu açıklarında bekletilen 230 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindeki gemiye, hücum botları da eşlik ediyor.

“Gemilerimizle gurur duyuyoruz” diyen AK Parti Silifke İlçe Başkanı Mehmet Emin Kurt şunları söyledi:

“Milli gemimiz güzel ilçemizin Taşucu Mahallesi açıklarında demirlemiş bulunmaktadır. Burada bakım ve ikmal çalışmaları devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile görev yerleri belirlendiğinde ülkemize katma değer sağlayacak doğal gaz çalışmalarında yer alacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk Milletine vermiş olduğu müjdeler gayet olumludur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam