KANTİNCİLER DEVİR HAKKI İSTEDİ « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

29 Mart 2023 - 02:34

KANTİNCİLER DEVİR HAKKI İSTEDİ

KANTİNCİLER DEVİR HAKKI İSTEDİ
Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 10:36

2340 Okuma

DAYANACAK GÜÇLERİNİN KALMADIĞINI VURGULAYAN GÜZİDE PEKER DEVİR HAKKI İÇİN MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’A ÇAĞRI YAPTI.

COVİD-19 salgınından en çok etkilenen kesimin kantin işletmecileri olduğunu belirten İzmir Kantinciler Odası’nın ilk kadın Başkan Adayı Güzide Peker, her kantinciye bir kez kanuni izne bağlı devir hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.

Peker, “Salgın yüzünden yüz yüze eğitim yaklaşık bir yıldır yapılamıyor. Kantinlerimizi açamadığımız için kredi borçlarımızı ödeyemiyoruz. Çok istememize rağmen vergi ve sgk ödemelerimizi yapamıyoruz. Önümüzü görmediğimiz için yapılandırma fırsatını kaçırdık. Kantincimiz bu zor süreçte ailesinin mutfak giderlerini, kira, elektrik, su, iletişim giderlerini karşılayamaz hale geldi. Dayanma gücü kalmayan kantincimiz bu sektöre yatırım yapmak isteyenlerin önünü açmak için devletimizden devir hakkı istemektedir. Kantin işletmecilerimizin vefat etmesi halinde kantinler varislerine miras olarak kalıyor. Ancak hayattayken devir hakkı bulunmuyor. Devletimizin gerçekleştireceği Hukuk Reformu’nda kanuni hakkımız olan ancak izne bağlı bulunan kantin devrinin de bir an önce önünün açılmasını istiyoruz”dedi.

ZORUNLUYA KADAR KİRA ALINMASIN

Yüz yüze sınav döneminde öğrencilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için açılan kantinlerin günlük 50-60 lira ciro yaptığına dikkat çeken Güizide Peker, zorunlu yüz yüze eğitim başlanaya kadar kantin işletmelerinden kira alınmaması gerektiğini söyledi. Peker, “Mart ayından itibaren öğrencinin isteğine bağlı olan kademeli açış programında kantinci yine mağdur olacak. Bu süre içerisinde kantinci esnafı okullarda hizmet amaçlı olacağından herhangi bir gelir elde etmesi söz konusu olmayacak. Pandemi sebebi ile kantinlerden hizmet alan öğrenci sayısı yok denecek kadar az. Ama buna karşın kantinci esnafı tüm okul faal halde olsa da olmasa da aynı elektrik, doğalgaz giderini, çalışan elemanının resmi ödemelerini vb giderleri kuruşu kuruşuna karşılamak zorunda. Bunlarda yetmezmiş gibi birde Devlete kira ödemek zorunda kalmakta. Devletimiz bu konuda esnafının yanında olmalı. Zararına hizmet amaçlı işletmelerine giden kantincilerimizin sırtına kira kamburu yüklenmemeli”şeklinde konuştu.

HİBE DESTEK KREDİSİ VERİLSİN

Devletin esnaf ve sanatkarı koruması ve desteklemesinin yasal bir hak olduğuna dikkat çeken Güzide Peker, “Türkiye genelinde on binlerce kantin işleticisi esnaf, bunların aileleri, yanında istihdam ettikleri çalışanları, çalışanların aileleri, kantinci esnafının tedarikçi firmalarıyla birlikte bu sektörden geçimini sağlayan yüzbinlerce insan zor durumda. Devletimizden kantinci esnafına hiçbir kriter koymadan HİBE DESTEK KREDİSİ bekliyoruz. Yaklaşık bir yıldır tüm birikimlerini nakde döndürüp satarak, ailesinden ve yakınlarından borç alarak vb. zorluklarla evine ekmek götürmeye çalışan kantinci esnafı arkadaşlarımız yakında tamamen iflas ederek işsiz kalacaktır. Okullarımızın çözüm ortağı olan kantinci esnafı yaşatılmalıdır. Kantincilik mesleğini bırakma noktasına gelen Kantinci Esnafı biriken bu borçlarını destek almadan ödemesi mümkün değildir”dedi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.