BORNOVA’DA BALKAN BULUŞMASI « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

1 Nisan 2023 - 23:29

BORNOVA’DA BALKAN BULUŞMASI

BORNOVA’DA BALKAN BULUŞMASI
Son Güncelleme :

25 Şubat 2021 - 13:51

1080 Okuma

Balkan Masası Bornova’da toplandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balkan Masası Buluşması Bornova’da toplandı. Bornova Belediyesi’nin organizasyonundaki Balkan İşbirliği Toplantısı, İzmir’in tarihini 8.500 yıl öncesine dayandıran kazıların sürdüğü Yeşilova Höyüğü yanında Bornova Belediyesi’nin kent kültürüne kazandırdığı Ziyaretçi Merkezi’nde yapıldı. Etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, CHP’li Milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda Balkanlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin görüş ve önerileri dinlendi. Önemli mesajların verildiği toplantıya ayrıca yurtiçi ve yurtdışından birçok Balkan temsilcisi online olarak katılarak görüş ve önerilerini sundu.

Başkan İduğ: “Çok büyük bir topluluğuz”

Tarihi mekandaki buluşmanın ev sahibi Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski bürokratlarından Murat Taşer ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ı anarak başladığı açılış konuşmasında işbirliğinin önemine dikkat çekti. İduğ, “İletişim halinde olmak, bir bütünlük sağlamak, en önemli amaç. Kardeş belediyelerin birbirine yakınlaşması, birbiriyle iş birliği içinde olması çok önemli. Sonuç odaklı çalışmalar yapmalıyız. Yani bugün bu toplantıyla daha ileriye gitmek için bir adım atıyoruz. Ben de Girit’ten gelen bir ailenin çocuğuyum. Yüz yıl oldu. Balkanlar’da ve Türkiye’de yaşayan çok insanımız var. Biraz önce Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ali Özkoç’un bir mesajı geldi. Kahramanmaraş Elbistan’da yaşayan 5 bin Balkanlı olduğunu öğrendim. Bornova’da şu an nüfusun üçte birini Balkanlardan gelen vatandaşlarımız oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında çok büyük bir topluluğuz. Bunun kıymetini bilmek lazım. Bu birlikteliğin hepimize sinerji yaratmasını temenni ediyorum. Bu toplantıdan çıkacak sonucun Balkanlılara ve topluma çok büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Öztrak’tan nufüs sayımı çağırısı

CHP Balkan Masası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantıya ev sahipliği yapan Bornova Belediyesi ve Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında

CHP Balkan Masası olarak amaçlarının dayanışma ve işbirliğini arttırmak olduğunu söyledi. Öztrak,”Kardeşliğimizi pekiştirmeye ihtiyacımız var. Çünkü bu coğrafyada yakın tarihimizde büyük acılar yaşadık. Tarihten dersler çıkartmalıyız ama bugün yaşadığımız güncel ve küresel sorunlar da var. Tam da böyle bir dönemde nisan ayında yapılacak olan Kuzey Makedonya nüfus sayımı var. Bu nüfus sayımında hem oradaki soydaşlarımızın hem de buradaki akrabaları nüfus kayıtlarına tam olarak geçmeli, Temsilde adalet ve pek çok diğer hakkın kullanılabilmesi için bunu çok önemli. Her konuda olduğu gibi konuda da soydaş da bizim yanında olacağız. Her türlü lojistik desteği vermeye çalışacağız. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Makedonya ile vatandaşlık puanınız varsa elektronik ortamda da kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca akrabalarınız aracılığıyla oradaki akrabalarınız aracılığıyla da kayıt yaptırabilirsiniz. Bu imkanları lütfen kullanalım. Nüfus kayboldu. Yine bu arada Makedonya’da ana dilde eğitim konusunda gösterilen çabayı, takdirle karşıladığımızın altını çizmek isterim. Kamu kurumlarında anayasal hakları oranında temsili için gösterilen çabaları da önemsiyoruz. Makedonya farklılıkların ahenk içinde yaşanabileceği en güzel yerlerden biridir. Bizim beklentimiz, günlük yaşamda adalet, temsilde adalettir. Soydaşlarımızın iktisadi, siyasi ve sosyal alanda hak ettiğini alması gerekiyor” dedi.

14 Şubat’ta yapılan Kosova seçimleri ile Bulgaristan’da yapılacak seçimlere değinen Faik Öztrak, “Kosova Cumhuriyeti’nin salgın sürecinde gerçekleştirdiği seçimler olgunluk içinde geçti. Çok kıymetli soydaşlarımız da parlamentoda yer alacaklar. Kendilerini tebrik etmek istiyorum. Bir başka seçim süreci Bulgaristan’da yaşanıyor. Bulgaristan’da da halkın iradesinin sandığa dürüstçe yansımasını temenni ediyoruz. Doğdukları ve uzun süre yaşadıkları vatanlarından Anadolu’ya kendi köklerinin olduğu topraklara gelen soydaşlarımızın bu süreçte sandıklara gideceklerinden eminiz. Belediyelerimiz, hemşehrilerimizin oy kullanmalarını kolaylaştıracak her türlü önlemi alacaklardır. Biz tüm soydaşlarımızdan birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini bekliyoruz. Belki hükümet kuracak çoğunlukta olmayabilirler. Ama mutlaka hükümeti etkileme noktasında olmalarını umut ediyoruz” diye konuştu.

Özgür Özel: “Köklerimizi kaybetmemeliyiz”

Kendisinin de bir göçmen çocuğu olduğunu hatırlatan CHP TBMM Grup Başkan Vekili Özgür Özel, zorunlu göçe tabii olmanın sıkıntılarını dikkat çekerek, “Gittiğiniz yerde de eğer her şey yolunda değilse orada da değilsinizdir. Bu göçmenin yaşadığı en büyük sıkıntıdır. Bunu aşmanın yolu, burada yapılanlardır. Özellikle bu salonda, siyasi protokolün dışında derneklerin ortaya koydukları emek bu açıdan çok önemli. Gelenin geldiği yere entegrasyonu ve ayrıldığı yerden kopmaması, köklerini kaybetmemesi, kendi taşıdığı renkle o kentin, o toplumun çok renkliliğine katkı sağlayabilmesi önemlidir” dedi. Avrupa Birliği’nin demokratik yapı tespit çalışmalarında Balkan coğrafyasında yapılan sayımların çok önemli olduğunu ifade eden Özel, “Oradaki akrabalarımızın daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri, ezilmemeleri, kültürel asimilasyona tabii tutulmamaları için doğru siyasi duruş, birliktelik ve irade göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Toplantının Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un gayretleriyle gerçekleştiğini ifade eden Özgür Özel, “Kendisine sosyal demokrat belediyecilik anlamındaki tüm katkılarıyla beraber bu konularda yapmış olduğu özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Ben Mustafa İduğ’un şahsında İzmir’deki, Ege’deki ve tüm Türkiye’deki Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarımızı kutluyorum ve kendilerini yürekten alkışlıyorum. Bundan sonra çağdaşlık yolunda bu ülkenin kurucu kadrolarına, kuruluş felsefesine ve kurucusuna bağlılık noktasında hepimizin suyun o tarafında olduğu kadar bu tarafında da görevleri vardır. Biz yürüyüşümüzün 1881’de Selanik’te açılan bir çift mavi gözle başladığını biliriz. Atatürk’ümüze, Cumhuriyet kazanımlarımıza ve cumhuriyet kadrolarına sahip çıkalım” dedi.

Mutlu: “Balkanlardaki insanlarımıza sahip çıkalım”

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ise Balkan coğrafyasında kalan insanlarımıza sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Oradaki insanlarımızın bizi, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü, varlığını hissetmeleri gerekiyor. Çünkü aksi takdirde bir kısmı Avrupa’ya gidiyor ve oralarda zor şartlar altında yaşıyorlar” dedi. Balkan coğrafyasında yapılacak nüfus sayımları ve seçimleri de hatırlatan Mutlu, hem nüfus hem de siyası olarak güçlerini mutlaka göstermeleri gerektiğini, bu anlamda CHP’nin ve yerel yönetimlerin verdiği desteğin de çok önemli olduğunu söyledi.

Özuslu: “Bu toplantı kilometre taşı olsun”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Bulgaristan’ın Kirpan bölgesinden Türkiye’ye göç etmiş ailenin çocuğu olarak böylesi bir toplantıda bulunmaktan büyük gurur ve onur duyduğunu belirterek, “Balkan davasına katkı koyan bayraklaşmış tüm insanları selamlıyorum. Bu toplantının Balkan Türklerinin Balkan mücadelesinin başarıya ulaşmasında önemli bir kilometre taşı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yeşilova Höyüğü’nü de gezdiler

Protokol ve diğer katılımcılar toplantının ardından Yeşilova Höyüğü ve Bornova Belediyesi Ziyaretçi Merkezi’ni gezdi. Yetkililerden ve Başkan İduğ’dan bilgi alan konuklar, temsili kıyafetler giyerek 8.500 yıl öncesine tarih yolculuğuna çıktı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.