reklam
reklam

ABD’DEN OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI! TÜRKİYE’DEN TEPKİ | EgenewsEgenews

6 Mart 2021 - 10:46

ABD’DEN OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI! TÜRKİYE’DEN TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’de 3 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” çağrısı yaptı. Price, Washington’un ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey’in de yargı sürecine dahil edilmesini “endişeyle not edildiğini” kaydetti. Türk Dışişleri’nden ise konu ile alakalı bir açıklama geldi.

ABD’DEN OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI! TÜRKİYE’DEN TEPKİ
Son Güncelleme :

11 Şubat 2021 - 12:48

460 Okuma

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, “Osman Kavala aleyhindeki yanıltıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dahil olmak üzere yargı sürecinin nihayete ermesinde devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye saygının altını oymaktadır” ifadelerine yer verildi.

We call on Turkey to immediately release Osman Kavala from detention and ensure a just, transparent, and speedy resolution to his case. Specious charges, continued detention, & delays in his trial do further harm to the rule of law and democracy in Turkey. https://t.co/CvL7W3MMiF

— Ned Price (@StateDeptSpox) February 10, 2021

Washington’un ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey’in, yargı sürecine dahil edilmesi “endişeyle not ettiği” kaydedilen açıklamada, “Dr. Barkey aleyhindeki suçlamaların temelsiz olduğuna inanıyoruz” denilerek, davanın hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada, “Türkiye’ye AİHM kararlarına uyma ve kendi iç hukuku ve uluslararası yükümlülükleri uyarınca davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm getirmesi konusunda ısrar ediyoruz” diye kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Osman Kavala’ya İlişkin Açıklaması Hakkındaki Soruya Cevabı https://t.co/6kr6p1TrYD pic.twitter.com/InzB9OEexQ

— T.C. Dışişleri Bakanlığı (@TC_Disisleri) February 11, 2021

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır. AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır. Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır. Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam