GÜLCEMAL:31 ARALIK’A KADAR BAŞVURU YAPMAYI UNUTMAYIN « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

7 Aralık 2022 - 03:41

GÜLCEMAL:31 ARALIK’A KADAR BAŞVURU YAPMAYI UNUTMAYIN

GÜLCEMAL:31 ARALIK’A KADAR BAŞVURU YAPMAYI UNUTMAYIN
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 10:08

1030 Okuma

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, prim borcu bulunan işveren ve sigortalılara başvuru süresi 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek yapılandırmayı kaçırmamaları çağrısında bulundu. 

17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren “7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’dan” faydalanarak indirim kazanmak isteyen işveren ve sigortalılara tanınan başvuru süresi 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek. Yapılandırma kanunu kapsamında 2020 yılının Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait olan; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, 4/b sigortalıların primleri ve daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak kurum alacakları, yetersiz ödenen gelir ve aylıklar, iş Kazası, meslek hastalığı, malullük durumlarından kaynaklı rücu alacakları, kurum tarafından kesilen idari para cezaları ve fark işçilik tutarlarının yapılandırma kapsamında yeniden hesaplanarak peşin ya da taksitler halinde ödenebiliyor.

SON GÜNÜ KAÇIRMAYIN 

Başvuru süresinin sona ermesine sayılı günler kala İzmir sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Gülcemal, yapılandırma kanunundan faydalanarak indirim kazanmak isteyen işveren ve sigortalılara çağrıda bulundu. 31 Aralık 2020 tarihinde başvuru süresinin biteceğini hatırlatan İl Müdürü Gülcemal, “İşverenler yapılandırma başvurularını 31 Aralık 2020 Saat 23:59’a kadar e-sigorta aracılığı ile Bağ-Kur sigortalıları ise yine 31 Aralık 2020 saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde yer alan “SGK Borçlarının Yapılandırılması” uygulamasına girerek hem yapılandırma yapabilir hem de ödeme planlarını çıkartabilirler” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ ONLİNE BAŞVURU

İşverenler ve sigortalıların yapılandırma başvurularını şahsen veya posta yolu ile de yapabileceklerini dile getiren Gülcemal, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeni ile sosyal güvenlik merkezlerinde yaşanılacak yoğunluğun meydana getirebileceği olumsuzluklara mahal vermemek adına online başvuruya öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

PRİM ÖDEMELERİNDE YÜZDE 90 FAİZ İNDİRİMİ 

Yapılandırma kapsamına giren prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının silindiğini dile getiren Gülcemal, bunların yerine tahakkuk edecek Yİ-ÜFE faizinin hesaplanarak borçların yeniden yapılandırıldığını, borçların peşin olarak ödenmesi halinde Yİ-ÜFE faizinin de yüzde 90’ının silindiğini söyledi. Ayrıca borçlarını taksitler halinde ödemek isteyenlerin ise 2 şer aylık dönemler halinde 18 taksitte borçlarını ödeyebileceğini de ifade etti.

TAKSİTLERİ GEÇİKTİRMEYİN

SGK tarafından tahakkuk ettirilen idari para cezalarının yapılandırılması hakkında da bilgi veren Gülcemal, burada da borç aslının  yüzde 50’sinin silindiğini, ayrıca gecikme cezası ve zamlarının da silinerek Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan faizin ilave edilerek yeniden yapılandırılacağını dile getirdi. Bu borçlarında peşin ya da taksitler halinde ödenebileceğini belirten Gülcemal, peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresinin son gününün ise 01 Mart 2021 olduğu, başvuranların yapılandırmalarının bozulmaması için mutlaka birinci ve ikinci taksitlerinin süresinde, tam olarak ödenmesi gerektiğini, ayrıca bir yılda ikiden daha fazla taksit aksatmamaları gerektiğini vurguladı.

BAĞKURLULAR DİKKAT!

4/B (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların da ilgili hükümlerden faydalanarak borçlarını taksitler halinde veya peşin olarak ödeyerek indirimlerden faydalanabileceklerini ifade eden Gülcemal, “Prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalıları 1 Mart 2021 tarihinde kadar borçlarını ödeyememeleri veya ilgili kanun kapsamında yapılandırmamaları durumunda 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmet süreleri durdurularak prim borçları silinecektir. Eğer faaliyetleri devam ediyor ise sigortalılıkları 1 Kasım 2020 itibarı ile yeniden başlatılacaktır. Bununla birlikte, geçmiş yıllarda sigortalılık sürelerini durduran 4/B sigortalıları da 1 Şubat 2020 tarihine kadar başvurmaları halinde, bu sürelere ilişkin, yapılandırma kanunu kapsamında hesaplanan borçlarını 1 Mart 2021 tarihine kadar bir seferde defaten ödeyerek tekrar durdurulan günlerini geri kazanabilecekler” diye konuştu.

GENEL SAĞLIK SİGORTALILARA BÜYÜK KOLAYLIK 

İl Müdürü Gülcemal ayrıca genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilerden daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların, 31 Mart 2021 tarihinde kadar gelir testine başvurup ve geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tesit edilenlerin borçlarının silineceğini ve primlerinin devlet tarafından ödeneceğini dile getirerek, “Genel sağlık sigortalıları 31 Ağustos 2020 ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borçlarının anaparasını 30 Nisan 2021 tarihine kadar öderlerse gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.