MENEMEN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SEÇİMİ İPTAL EDİLDİ « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

5 Ekim 2022 - 22:29

MENEMEN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SEÇİMİ İPTAL EDİLDİ

MENEMEN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SEÇİMİ İPTAL EDİLDİ
Son Güncelleme :

18 Aralık 2020 - 6:08

1900 Okuma
Menemen Belediye Başkanı CHP’li Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından, yerine yapılan başkanvekilliği seçimi ile ilgili yapılan itirazlar sonrasında İzmir 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Dört turda yapılan seçimde eşitliğin bozulamaması sebebiyle kura çekiminin ardından CHP’li Deniz Karakurt’un başkanvekili seçilmişti. AK Partili meclis üyesi Aydın Pehlivan, konuyu mahkemeye taşıyarak seçimin iptalini istedi. Pehlivan, yasa gereği oylamanın açık ve şeffaf kutuda değil kapalı torbada yapılması şartının ihlal edilmesini gerekçe göstererek seçimin kura kısmının “yürütmesinin durdurulması” istemiyle dava açtı. Menemen Belediyesi de talep üzerine seçim gününe ilişkin tutanaklar, zarf, oy pusulaları ve kamera kayıtlarını İzmir 2. İdare Mahkemesi’ne iletti. Delilleri değerlendiren mahkeme heyeti, kura çekiminin torba yerine şeffaf bir fanusta yapılması sebebiyle gizli oylama kuralına uyulmadığı ve kuranın kapalı bir torbada yapılmadığı gerekçeleri ile yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Menemen Belediyesi’nden savunma
Menemen Belediye Başkanlığı adına yapılan savunmada seçimin mevzuata uygun biçimde yapıldığı ve Belediye Kanunu’nun ilgili maddesinde kuranın nasıl gerçekleştirileceğine yönelik olarak sınırlayıcı veya yasaklayıcı herhangi bir hükmün bulunmadığı vurgulandı. Savunmada kuranın canlı yayın eşliğinde tüm meclis üyelerinin gözü önünde şeffaf bir şekilde gerçekleştirildiği, oy pusulalarının herkesin gözü önünde açık ve katlanarak içi görünmeyen plastik toplara konulduğu, topların cam fanus içerisinde yeterince karıştırılmasından sonra kura kabına bakılmaksızın çekildiği belirtildi.

Yine davacı Aydın Pehlivan’ın seçimin başından sonuna kadar seçim alanında olduğu ve seçime yönelik olarak herhangi bir itirazda bulunmadığı aktarıldı. Savunmada ayrıca Anayasa’ya göre belediye başkanı seçiminin ancak kanunla düzenlenebileceği ve kura çekiminin birbirinden çok farklı biçim ve teknik ile yapılabildiği açıklandı.

Mahkemeden detaylı açıklama
İzmir 2. İdare Mahkemesi ise itirazı değerlendirdi ve karar ile ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Mahkeme karara ilişkin olarak Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 13. Maddesi’ne atıfta bulundu. Gizli oylamada, kura çekiminin, birbirinin aynı olan ve üzerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı tarafından çekilmek suretiyle yapılacağı, torbadan çekilen ismin kazanmış olacağı düzenlendiği belirtildi.

Mahkeme, davalı tarafın ‘Belediye Kanunu’nun ilgili maddesinde kuranın nasıl gerçekleştirileceğine yönelik olarak sınırlayıcı veya yasaklayıcı herhangi bir hükmün bulunmadığı” savunmasını ise Meclis Çalışma Yönetmeliği’nin 13. Maddesi’nin oylama usullerine ilişkin hükümlerinin açık olduğu belirtilerek belediyenin bu iddiasına itibar edilmediğine vurgu yaptı. Mahkeme ayrıca başkanvekili seçimine yönelik meclis iradesinin her türlü şüpheden uzak şekilde tecelli edebilmesini sağlamak maksadıyla kura işleminin; birbirinden ayırt edilemeyecek benzerlikte oy pusulalarının torbaya atılmak suretiyle gerçekleştirilmesi gerektiğinin ayrıntılı ve yoruma kapalı şekilde kurala bağlandığını belirtti.

Mahkeme kura işleminin, birbirinden ayırt edilmeyen oy pusulalarının bir torbaya atılmak suretiyle gerçekleştirilmesi gerektiğine yönelik açık hüküm bulunmasına karşın Menemen seçiminde yapılan kura işleminin oy pusulalarının birbirinden ayırt edilme ihtimalini barındıran plastik toplara konulduğunu belirtti. Mahkeme, cam (şeffaf) fanus içine atılmak suretiyle yapılmasının “mevzuatta belirtilen şekil yönünden” hukuka aykırı olduğu belirterek seçimin tekrarlanması yönünde fikir birliğine vardı.

Seçimle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alan mahkeme 7 gün içerisinde karara itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.