CHP’DEN MAHKEMENİN MENEMEN SEÇİMİ KARARINA TEPKİ YAĞIYOR « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

6 Aralık 2022 - 19:53

CHP’DEN MAHKEMENİN MENEMEN SEÇİMİ KARARINA TEPKİ YAĞIYOR

CHP’DEN MAHKEMENİN MENEMEN SEÇİMİ KARARINA TEPKİ YAĞIYOR
Son Güncelleme :

18 Aralık 2020 - 6:46

980 Okuma

İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin CHP’li Deniz Karakurt’un kura ile kazandığı Menemen Belediyesi Başkanvekilliği Seçimi’nin iptal etmesinde CHP’den tepkiler geldi.

Menemen Belediye Başkan iken tutuklanarak cezaevine gönderilen CHP’li Serdar Aksoy’un görevden el çektirilmesinin ardından yapılan başkanvekilliği seçimini kura ile CHP’li Deniz Karakurt kazanmıştı.

AK Parti adayı Aydın Pehlivan’ın itirazı sonucu mahkemeye intikal ettirilen seçim ile ilgili olarak “yürütmeyi durdurma kararı” alındı ve seçimin yenilenmesine karar verildi.

Mahkeme kararına ise CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi.

BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ KARAKURT: HAK MUTLAKA YERİNİ BULACAKTIR
Menemen Belediye Başkanvekili Deniz Karakurt, mahkeme kararı ile ilgili olarak ilk açıklamasını yaptı. Karakurt açıklamasında “Başkan Vekilliği seçimine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Konuya ilişkin basın açıklaması yapılacak olup arayan herkese teşekkür ediyorum. Hak mutlaka yerini bulacaktır” dedi.

SERTER: FANUSU DA YUMURTALARI DA GETİREN AKP’LİLER
Menemen’de gerçekleşen seçimde kuranın gerçekleştiği fanusu ve topları AK Partili isimlerin getirdiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, yapılan itirazların yakışmadığını söyledi. Serter, “O seçimde bende oradaydım fanusu getiren , o yumurtaları getiren AKP’li arkadaşlardı. Kendi arabalarından getirdiler… Oradaki toplantıda Hamza Dağ da vardı, Necip Nasır da vardı. Hiçbir itirazımız olmadı, biz insan gibi kabul ettik. Ondan sonra böyle fırıldaklık yapıp bu işi tekrar geri çevirmek yok, yakışmaz. Hele ki bizim gibi milletvekillerine hiç yakışmaz. İki milletvekillime de hiç yakıştıramadım” dedi.

“AKP’Lİ ÇIKSAYDI DELİKANLI GİBİ O KURA ORADA KALIRDI”
Gerçekleştirilen kurada AK Partili aday kazanmış olsaydı kendilerinin itiraz etmeyeceğinin altını çizen Serter, “Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak dostane olarak tamamdır dedik ve kurayı çektirttik. Olur mu böyle bir şey? Gözümüzün önünde kura çekildi. Dolambaçlık, dolandırıcılık yok bu işte. Böyle bir itirazı kabul etmiyorum ben. Yaptıkları haksızlıktır, bu çok ayıp, bu davayı bir an evvel geri almalarını bekliyorum. Her şey gözümüzün önünde oldu. O kurada AKP’li de çıkardı ancak bizim CHP’li adayımız çıktı. AKP’li çıksaydı biz kuraya itiraz etmezdik, delikanlı gibi o kura orada kalırdı” dedi.

“SİYASİ AHLAK DEĞİL BU”
Serter sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü; “AK Parti getirdi fanusu nasıl kendi getirdiğine itiraz edecek. Yumurtaları  çeketinden çıkartan AK Parti ilçe başkanı mı neydi. Hamza Dağ, Necip Nasır ve bizler onaylayınca  kuraya geçildi. Hepimizin gözü önünde olan bir şeyin dolandırıcılığı olur mu? Anlaşılır gibi değil. Siyaseti düzgün yapmaları lazım. Hepsini düzgün siyasete davet ediyorum. Adam gibi olacaklar, delikanlı olacaklar. Böyle bir şeyi ben kabul etmiyorum . Fırıldaklık mı bu? Demek ki onlar bu kuranın gelişeceğini de  biliyorlar. Arabalarından nasıl çıkıp geliyor bunlar, biz hiç böyle bir hazırlık yapmadık. Nerden biliyorsun kura olacağını da  arabandan fanusu çıkarttın, cebinden yumurtaları çıkarttın? Aklımız almıyor şu anda. Hiçbir şeye itiraz etmiyoruz getirdiklerine, adamlar kendi kuraları getirdikleri alet edevata itiraz ediyorlar. Hiç yakışmıyor. Siyasi ahlak değil bu”

MAHİR POLAT: TUZ KOKTU
Menemen kararını değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise, mahkeme kararına tepkiliydi. Polat, yaptığı açıklamada “Menemen’de hukukumuzun çiğnenmesine izin vermeyeceğiz. Haksız hukuksuz işler tesis ediliyorlar. Buna karşı hukukun çiğnendiği, adaletin yok sayıldığı bir yerde tuz kokmuştur. Bundan sonra Menemen’de sandıklarda alamadıklarını ahlaki olmayan bir şekilde almaya çalışıyorlar. Partimizin itirazı olacak. Burada hukuk nasıl işliyor onu takip edeceğiz. Sonrasında yine hakkımızı ve hukukumuzu savunmak için elimizden geleni yapacağız. Menemen Cumhuriyet Halk Partili’dir, buna göz dikmek gayri ahlakidir. Yapılan itirazlarda siyasi etiğe uymayan davranışları izliyoruz ve hayret ediyoruz” dedi.

BAKAN: SİYASİ İKTİDARIN TALİMATI İLE ALINMIŞ BİR KARAR
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise, kararın siyasi bir karar olduğunu vurguladı. Bakan, “Menemen kararı haksız bir karar. Dolayısıyla benim Menemen kararı ile ilgili düşüncem objektif hukuk kurallarına göre verilmiş bir karar değil. Adil bir seçimde o seçim. Şeffaf bir kutuda ya da kapalı bir kutuda olması seçim sonuçlarını etkileyecek bir unsur değil. Dolayısıyla yargının kararının siyasal bir karar olduğunu düşünüyorum. Hukuka göre alınmış bir karar değil, siyasal bir karar olduğunu düşünüyorum. Orada herkesin önünde yapılan bir oylama… Menemen Belediyesini ele geçirmek için, istedikleri adayı seçtirebilmek için siyasi iktidarın talimatı ile alınmış bir karar” ifadelerini kullandı.

SERTEL: “MAHKEME AKP ÇIKANA KADAR MI KURA ÇEKTİRECEK?”
Menemen’de yargının verdiği kararı değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, üst yargının kararı iptal etmesi gerektiğini söyledi. Sertel, “Orada kura çekildikten sonra ya da kura çekilmesi sırasında herhangi bir itiraz olmamış ya da herhangi bir tutanak tutulmamış. Yani biz böyle bir kura istemeyiz usule aykırı denmemiş. Kura çekilmiş ve kuradan Cumhuriyet Halk Partisi adayı çıkmış. Peki kuradan AKP çıksaydı , mahkeme yine iptal eder miydi?  Orada itiraz etmiyorsunuz, sonrasında neden mahkemeye gidiyorsunuz? AKP çıkana kadar mı mahkeme kura çektirecek? Böyle bir saçmalık olmaz, böyle bir sistem olmaz, böyle  bir anlayış olmaz. Eğer iş kuraya kaldı diyorlar ve başa  döndü deniliyorsa, o zaman en başa dönülsün ve tekrar oylama yapılsın. Olur mu öyle bir saçmalık. Bu hukuksuzluk. Bunun hiçbir şekilde İstanbul’daki hukuksuzluktan farkı yok. Fanusu onlar getiriyorlar, oradaki kurayı çeken onlar, onlar istiyor yani. Herkesin gözü önünde çekiliyor kura. Herkes görüyor yani kuranın çekildiğini. Herhangi bir hile olmadığı çok açık. Kura olmasına da olasılık yok aslında. Bir üst mahkeme bu kararı reddetmesi gerekir, aksi takdirde böyle hukuksuzluk olur” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: “HUKUK ANLAMINDA ÇOK ÜZÜCÜ BİR KARAR”
Gerçekleşen kura da topları AK Partili isimlerin getirdiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, kararın hukuk açısından üzücü olduğunu söyledi. Arslan, “Mahkeme bir karar veriyor ve şeklen uygun değildir diyor. O kuraya orada hep birlikte çekildi. O topları oraya AKP’liler getiriyor. Sonuç itibari ile AKP İl Başkanı orda , partimizin  il başkanı orada, belediye meclis üyeleri orada, kura aşamasına birlikte karar veriliyor. Kurayı çekecek olan meclis başkanvekili dışarı çıkartılıyor. Oradaki toplar birebir ikiz toplar. Topların rengi farklı olsa, biri büyük biri küçük olsa anlarım… Burada hukuk biraz zorlanmış. Keyfi davranıyor hukuk burada. AKP’li aday çıkana kadar kura mı çekeceğiz? Burada kamera kayıtları var, sonuç olarak orada bir heyet bu işi böyle yapalım demiş, kura çekimi sırasında sözlü bir itiraz yok… Bu doğru bir şey değil. Bizler bu konuda itirazlarımızı edeceğiz. Bizler hukukun üstünlüğüne inanan bir partiyiz. Kararı beğenmiyor olsak ta hukukun almış olduğu karara saygı duymak zorundayız. Biz bir üst mahkemeden sonuç itibari ile kamera kayıtları var, gizli yapılmış bir durum yok ortada. Herkesin gözü önünde şeffaf yapılmış bir sistem var burada. Ortak kararla uygun bulunmuş durumda. Belki topları oraya getiren AKP böyle düşündü, kaybedersek itiraz edebiliriz diye düşünmüş olabilir. Keyfidir bu iş. Hukukun üstünlüğüne inanmak lazım. Buradaki heyet gelsin o zaman hangi top şaibeli tespit etsin o zaman. Bu karar ile birlikte iradeye bir gölge düştü. Böyle bir karar olması hukuk anlamında çok üzücü bir karar” dedi.

Kaynak: Menemen Haber

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.