AK Parti’den Ödemiş Belediyesine 500 gün eleştirisi « Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

26 Mart 2023 - 12:53

AK Parti’den Ödemiş Belediyesine 500 gün eleştirisi

AK Parti’den Ödemiş Belediyesine 500 gün eleştirisi
Son Güncelleme :

27 Ekim 2020 - 9:21

1020 Okuma

Ödemiş Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Abdulkadir Karaerkek, beraberinde AK Parti Teşkilat Başkanı Mutlu Tez ve Belediye Meclis üyelerinin katılımı ile Ödemiş Belediyesi’nin 500 gününü değerlendirme toplantısı düzenledi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdulkadir Karaerkek, geride kalan 500 günün ardından Ödemiş belediyesi gelir kalemlerini yaptığı satışlarla ve vatandaşın üzerine yüklediği külfetle arttırdığını vurguladı. Karaerkek, gelir kalemlerinin artmasına rağmen belediyenin 28 milyon TL borçlandığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Ödemiş Belediyesi geride bıraktığımız 500 günlük süreçte AK Parti grubunun muhalefetine rağmen yaklaşık 12 milyon TL tutarında taşınmaz satışı yapmıştır. Sayın başkan köyde bulunan taşınmazları satmayacağını ve köylülerin kullanımına bırakacağını söylemesine rağmen sözünü tutmamış, Ödemiş’e ileriye dönük ciddi gelir getirecek taşınmazları satmıştır. Üstelik BU husustaki komisyon kararına da uymamıştır. Yaklaşık 9 milyon TL’lik kredi çekilmiş, yasal bir zorunluluk olmamasına ve geçmiş dönemde alınmamasına karşın vatandaşların üzerine külfet olarak ve 5 yıl geriye dönük olarak yol harcamalarına katılım payı alınmıştır. Sayın başkan her fırsatta geçmiş dönemdeki borçlara atıfta bulunmasına rağmen geçmiş dönemle mukayese edildiğinde gün bazında hesaplandığında daha fazla borçlanmasına ve gelir kalemlerini arttırmasına karşın hizmet anlamında Ödemiş’e hiçbir şey kazandıramamıştır.”

“Geçmiş dönemle mukayese bile edilemez”

Bir önceki dönemde ilçede birçok hizmet yapıldığını ve birçok eser kazandırıldığını kaydeden Grup Başkan Vekili Abdulkadir Karaerkek, “Eleştirdiği geçmiş dönemde; Aktaş ve Rahmanlar barajlarından tutunda, organize sanayi bölgesi, çağrı merkezi, ilçeye doğal gaz getirilmesi, yeni belediye hizmet binası, yol yapım çalışmaları, mahallelere park ve oyun alanlarını yapılması gençlik merkezi gibi daha bir hizmet yapılırken bu dönemde ise sadece Bozdağ Kemer yolunun ilk etap çalışması tamamlanmıştır. Yapılan hizmet ve borçlanma miktarı mukayese edildiğinde fark ortadır. Üstelik Sayın başkan ekonomisinin bozuk olduğunu iddia ettiği belediyeye afaki bedelde ses ve ışık sistemi almış, bedelin doğrudan temin sınırının üstünde olmasına karşın hangi usulde ve kimlerden ne kadar teklif alındığı hususundaki soruları yanıtsız bırakmıştır. Sayın başkan araç kiralama hususunda belediyeyi yaklaşık 750 bin TL tasarruf ettirdiğini iddia etmişse de geçmiş dönemde kiralanan araçların sayısı, cinsi ve niteliği mukayese edildiğinde bunun doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Belediye Başkanı göreve gelmeden önce İzmir Büyükşehir belediyesiyle birlikte koordineli bir şekilde çalışıp Ödemiş’e hizmet anlamında katkı sağlayacağını ifade etmiş olmasına karşın İzmir Büyükşehir belediyesinin bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler ortadadır. Hizmet etmeyi bırakın üzerine vazife olan hizmetleri bile tam manasıyla yerine getirememişlerdir. İşte en iyi örnek kurban bayramından beri süre gelen su kesintileridir. Yine su tasarrufu yapmamız gereken dönemlerde İZSU yetkilileri patlayan su borularını günlerce onaramamıştır. Zaten sayın başkanda bu hususta İzmir Büyükşehir belediyesi ve İZSU yetkilileri ile koordinasyon sorunu yaşadıklarını belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

“Pandemi döneminde halkı yalnız bıraktı”

Devletin pandemi dolayısıyla vatandaşa kolaylık ve imkan tanıdığını hatırlatan Karaerkek, Ödemiş Belediyesinin bu süreçte de vatandaşı yalnız bıraktığını vurguladı. Karaerkek, “Ayrıca pandemi sürecinde devletimiz vatandaşların borcunu ödeme konusunda kolaylıklar sağlamasına ve maddi anlamda katkıda bulunmasına karşın, Ödemiş belediyesi vatandaşlarımıza ilan reklam vergisi çevre temizlik vergisi gibi alacak kalemlerine ilişkin olarak ödeme emri göndermiş ve bu süreçte ne kadar halkın yanında olduğunu göstermiştir. Sayın başkan görev süresini tamamlama gayesinden ziyade Ödemiş’e hizmet anlayışı içerisinde olmalıdır. Bu şekilde devam ederse belediyenin 5 yıllık sürecin sonunda 200 milyonun çok üzerinde borcu olacağı, işçi ve memur maaşlarını ödeyemeyeceği aşikardır. Belediyenin iflasa sürüklenmemesi için doğru bir ekonomik planlama şarttır. Eğlence ve sosyal faaliyetten ziyade Ödemiş’e kalıcı hizmetler yapılması gerekmektedir. Bizde AK Parti olarak taşın altına elimizi koymaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz”  dedi.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.