Meta’ya bağlı sosyal medya şirketi Instagram, sunduğu yeni özelliklerle günlük kullanım deneyimini sürekli artırmaya çalışıyor. Bir yandan aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan TikTok ve diğer sosyal ağlarla çetin bir rekabet içerisinde olan platform, bazen rakiplerinden özellik kopyalıyor. Buna örnek olarak, yakın zamanda gelen Reels ile Yanıtlama işlevini gösterebiliriz.

Mobil uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, Instagram’ın üzerinde çalıştığı iki yeni özelliğin ekran görüntüsünü paylaştı. Bunlardan ilki kullanıcıların Boomerang yaratmasını kolaylaştırıyorken; diğeri ise Instagram – Facebook arasındaki çapraz bağlantıyı bir adım öteye taşıyor.

Instagram, 2021 yılının sorunları geride bırakmak için 2022 yılındaki planlarını açıkladı. Yeni yıl planlarının detayları ise haberimizde…

Facebook hedef kitlesi Instagram ile değiştirilebilecek

Eğer hesaplarınızı bağladıysanız, Instagram’da paylaştığınız bir gönderiyi eş zamanlı olarak Facebook’a da aktarabiliyorsunuz. Ancak paylaşımlarınızı Facebook’ta kimlerin görebileceğini doğrudan Instagram üzerinden seçmek mümkün değil. Alessandro Paluzzi’nin açıklamasına göre, sosyal medya şirketi kullanıcıların bu eksikliğini yakında giderecek.

instagram facebook

Instagram’a yüklediğiniz bir gönderiyi Facebook’ta paylaşırken “Hedef kitlesi” seçebileceksiniz. Burada ‘Herkese açık’, ‘Arkadaşların’ ve ‘Yalnızca ben’ olmak üzere üç farklı seçenek yer alacak. Hedef kitlesi belirledikten sonra, Facebook’ta paylaştığınız Instagram gönderilerini sadece seçtiğiniz kişiler görebilecekler.

Video, Boomerang’a dönüştürülebilecek

Alessandro Paluzzi’nin ortaya çıkardığı diğer özellik, videonun Boomerang’a dönüştürülmesinisağlıyor. Boomerang ile kullanıcılar Instagram’ın hikaye bölümünde 1 saniyelik kısa videolar paylaşabiliyorlar. Ancak bu işlemin Instagram kamerasıyla yapılması gerekiyor.

instagram boomerang

Yeni dönemde, galerinizde var olan bir videonun istediğiniz kısmınıBoomerang olarak hikayenizde paylaşabileceksiniz. Tabii bu özellik isteğe bağlı olacak. Galerinizdeki videoyu kullanmak yerine, her zamanki gibi Instagram’ın kamerasıyla da Boomerang oluşturabileceksiniz.

Instagram’da 2021’in en beğenileni Ronaldo oldu

2021 yılında Instagram platformunda en çok beğeni alan gönderiler ortaya çıktı. Cristiano Ronaldo ve Georgina Rodriguez’in ikiz bebekleri olacağını duyurdukları gönderi 32 milyon kişi tarafından beğenilirken; ünlü şarkıcı Ariana Grande ve Dalton Gomez’in evlendiklerini ilan ettiği paylaşım 26 milyon beğeni aldı.