Zincir Marketler Gerçeği ve Hal Yasası | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

16 Ekim 2021 - 02:22

Zincir Marketler Gerçeği ve Hal Yasası

Zincir Marketler Gerçeği ve Hal Yasası
Son Güncelleme :

04 Ekim 2021 - 16:54

11510 Okuma

70’li yıllarda yaşamımıza etki eden zincir marketlerin babası, İzmir’de İhsan Alyanak’ın Belediye Başkanı olduğu 1976 yılında Tansa Tanzim Satış Mağazalarıydı. İlk olarak ucuz et, margarin ve kömür satışları yapılıyordu. Bugün bu mağazalar başka bir isim ile günümüzde faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Günümüzdeki zincir mağazalar Türkiye’nin her yerine aynı fiyatla, aynı standartta, aynı kalitede ürün ulaştırıyorlar. Kurumsallaşmış tüm büyük zincirlerin kalite birimleri ve danışmanlık aldığı kalite kontrol şirketleri mevcut. Denetimden geçmeyen ürünün bu satış noktalarına girmesi mümkün değil. Orta ölçekli bir üretici ana giderleri karşılayarak (lojistik-akaryakıt, araç, personel, zaman) son satış noktalarına nasıl ve hangi fiyatla ürününü ulaştıracak. Sadece İzmir’de Ticaret Odasına ve Esnaf Odalarına kayıtlı Bakkal, Market, Manav sayısı en az 10 bin civarında. 10 bin noktaya bugünün genel giderleri ile tek tek ürün ulaştırmasının maliyetini tüketici raf fiyatına eklediğinde fiyatların nereye ulaşacağını tahmin edersiniz. Zincir mağazalar birçok orta ölçekli üreticinin ürünlerini raflarına kendi lojistiği ile ulaştırarak büyük üreticilerin pazarda fiyat ve satış açısından hakim durum oluşturmasının önüne geçmektedir. Gelelim Hal Yasasına. 07.07.2012 de yürürlüğe giren Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Yönetmeliği’ni sanırım birçok kişi incelemedi. Kamuoyunda yasayı incelemeden ‘Zincir Marketlerin Hal girişi olmadan ‘Doğrudan Ürün Almasının Önüne Geçilecek’ açıklamaları yapılıyor. Konu detaylı. Size sadece Yasa’nın birkaç maddesini ileteceğim. Yasanın 36 Maddesi aynen şöyle: ‘ Toptancı haline bildirmek kaydı ile (iyi tarım uygulamaları ve organik kapsamında sertifikalandırılan ürünler) toptancı hali dışında ürünler alınıp satılabilir. Toptancı halinden satın alındığı veya toptancı haline bildirildiği belgelenen malların satışı engellenemez. Bunlar Toptancı haline girmeye zorlanamaz. Yasa Büyükşehir Belediye’lerine soğuk hava kurulması şartı getirmesine rağmen birçok Hal’de henüz soğuk hava depoları ve Halk Sağlığına ilgilendiren Gıda Kontrol Laboratuvarları kurulamadı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mustafa Borova 5 Ekim 2021 / 04:00 Cevapla

Her zamanki gibi bilgilendirmeniz den dolayı çok çok teşekkür ediyoruz.😍

reklam