Yalan yanlış | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

16 Ekim 2021 - 02:36

Yalan yanlış

Yalan yanlış
Son Güncelleme :

21 Eylül 2021 - 0:17

7910 Okuma

Bilgi meçhule giden ekonomi
Bu gün ekonomiye değinelim aklımıza takılanları sorgulayalım.
Yap işlet devret tembel ideolojisi. Yap işlet devret ben neymişim dedirten hazır iş ve hizmetler. Denetimsiz hesapsız kitapsız işler denilebilir. Bu tür hizmet savrukluğu alışkanlık haline getirir. Hizmet bedelleri uzun zamana yaygın olmakla iş bitiminde ödemeler ciddi sıkışıklık yaratabilir. İnsan kendini önceleri Titanik gibi zanneder fakat aysberge çarptığını çok geç farkeder. Ekonomik açıdan bu tür uygulamalar daima yanıltıcı olmaktadır. Gelelim İhracatın artış hızına. İhracat denildiğinde ödemeler dengesi ve açığı ne demek bilmek gerekli ki ihracatın başarısı anlaşılabilsin. İhracatımızın içinde yer alan tarımın,İmalat üretiminin,ithal malların,hizmet üretiminin miktarını iyi bilmek incelemek sağlıklı bir kararın esasıdır.
Tarım işletmelerinin sayısını ve işletmelerin ekonomik gücünü bilmek gerekiyor. Demoğrafik yapı yok. Yağış alanları,ürün çeşitliliği,kişi başı ekilebilir arazi miktarı,hayvan çeşitliliği ve sayısı,tarımsal endüstrinin durumu belli mi değil.
Liberalizm,kapitalizm,karma ekonomi,planlı kalkınma,serbest piyasa ekonomisi,ayni sistemi hem ekonomide hem sosyal hayatta tatbik edebilme imkanının mevcudiyeti varmı yok. O zaman ekonominin neyini konuşabiliriz. Planlı ve konsolide bütçelerin bilançoların devlet tarafından tanzim edilip edilmediğinden eminmiyiz. Sanmam. Fiyat politikaları nasıl belirlenir devlet hangi ekonomik oyunda bu politikaları nasıl belirler kimler belirleyici olur bellimi.? belli değil. Bütün bu hususlar belirlenerek bilgi ve görüşler devlet başkanına arz ediliyormu sanmıyorum . Pazar,pazarlama,mal,arz, talep,organizasyon rekabet unsurları devlette ne kadar biliniyor. Bunları kim beliyor.
Belli değil.Peki bütün bu ekonomik konuların devlet başkanına aktarılmaması yanlışmı yanlış. Peki mali danışmanlar ekonomiyi biliyor veya bilmiyor her iki haldede niye gereğini yapmıyorlar.Fahiş fiyat için Migros,carfeursa,A101,bim,şok kurumlarınımı terbiye edilecek güldürmeyin milleti ki fahiş ne var bunlarda fiyatlar her yerde fahiş.Böyle denetim mümkün DEĞİL doğru DEĞİL genel ekonomi düzelirse hepsi düzelir.
Devlet genel politikasının içinde faiz,hazine,merkez bankası İlişkileri nasıl olmalı bunlara kim nezaret etmeli nasıl etmeli edebiliyormu bunların bilgisi kime gidiyor oda belli değil.
Devlet bir malın genel bilinir bedelini veya rayiç bedelini ve mevcut bedelin bunların çok üstünde olduğunu nasıl bilir,
nasıl neye göre normal bir fiyatı tesbit eder, bellimi, değil. Fiyat konusunun bir standardı varmı.?yok tabi. Bütçe yapılıyor Peki denk bütçemi belli değil, önce gelir bütçesi mi.? yoksa gider bütçesi mi yapmanın olumlu katkısına inanıyorsunuz hangisi, bilen yok veya belli değil. Kamu kontrolünde hangi noktadasınız oda belli değil. Kamu ve kamu kurumu niteliğiindeki kuruluşların harcamaları,yatırım konularında hiç bir denetim yok böyle olunca doğru bilgide yok. İhracat rakamlarında kur farkları ne kadar etkili ithalat ne kadar etkili biliniyormu bilinmiyor veya üstüne yatılıyor.
Bankalar ve proğramlı alış,veriş yapanların satışlarının kontrolü imkansız noktasına geldi dayandı.Destekleme Alımları ile destekleme yapılmayan ürünlerin neye göre belirlendiği belli değil. Orman ürünleri,motorlu vasıtalarda otomobil,traktör,otobüs,vagon,
tekstil üretimlerin ne durumda.
Daha geçen yıllarda birliklerde ve bugünlerde”Tkk”lerde ortaya çıkan yolsuzluk gibi konularda tarım satış kooperatif birlikleri dahil mali durumlarını kimden öğreniyorsunuz. BAĞIMSIZ denetimler bunlar kurumların ücretli muhasebecileri ise doğru bunlardanmı öğreniliyor. Öyle ise yanlış yol çünkü muhasebe kayıtlarını düzenledikleri bu kurumlar da kanun karşısında kurumla birlikte sorumlu. O zaman doğru bilgi devletin kontrolüyle saptanıyormu saptanmıyor.Şimdi şöyle diyelim. Pamuk,tütün,üzüm,zeytin ve zeytinyağı,şeker pancarı,fındık,ayçiçeği,süt,büyük küçük baş hayvancılıkta durum ne ve bu alanda bir planlama mevcutmu yok,beyanlar var.Başka çay fındık pancar ilgi alanı ise tarımda çok dar ajandasınız. Dolar bazında yüzde altı buçuk faiz ödeyen bir ülke olmamak İÇİN ne yapılabilir konusunda bir yolunuz varmı. Yok.Kısaca her konuda olduğu gibi ekonomide de çok ciddi bir başı bozuk durum görülüyor. Buna rağmen faiz düşeceği konuşuluyor faiz düştüğü an ekonomik patlama şiddetli olabilir. Kalkınma rakamlarında ise dünyada yüzde yediyi geçen oldumu bilmiyorum.Bir trilyon dolar yolsuzluk iddiaları var hiç bir zaman bu tarihteki kadar yaygın yolsuzluk iddiaları oldumu hayır İnanalım mı.? inanırım içinde bulunduğum eski kurumumu bu nedenle terk ettim. Çünkü adalet kurumu ticaret bakanlığı raporuna bakarken kurumun teftiş kurulu raporlarına da bir bakayım dememesi doğru olabilirmi olmaz tabi.
İktidar sanırım kendinden önceki intihar hükümetini yok eden ekonomik tedbirler üzerinde bu güne ulaşmış gibi.Nedenmi kim bu güne kadar merkez bankası,faiz,iha,siha dışında bir ekonomik söylem duydu bilen varmı. Yok çünkü ekonomiyi bilmeyenlerin peşine takılmak hatasına düşüldü. Kolay yol yap işler devret ile zaman kazanırken vergi gelirlerini har vurup harman savur çarçur et ama her konuda ekonomik vaadlerin vakti geldikçe ödemeler çok daha zora girileceğini işaret ediyor. İşallah haksız çıkarız.Deniz bitti gibi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam