Üretici Pazarları | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

18 Eylül 2021 - 11:30

Üretici Pazarları

Üretici Pazarları
Son Güncelleme :

15 Eylül 2021 - 21:52

680 Okuma

İnsanlık tarihinden günümüze toplumsal yaşamın en kalabalık yerleri Agora’lar. Bugün Pazaryeri dediğimiz alanlar. Ülkemizde 12 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik, üretici ile birlikte tüketicinin de hak ve menfaatini koruyarak pazarcıların faaliyetlerini düzenlemeyi getiriyor. Düzenlemenin üzerinden 9 yıl geçti.  Bu süre içinde yeteri kadar üretici ve tüketici korundu mu? Üretici, ürününü daha iyi fiyattan pazarlamak için doğrudan Pazar yerine getiriyor. Çünkü tarlasının başında sattığı ürün genellikle kendisine kazandırmıyor. Size çarpıcı bir örnekle biberin öyküsünü anlatayım. Bir kırmızı biber üreticisinin yaşadıkları şöyle. Tarlasında biber için  bir Hal komisyoncusu 1.80 kuruş fiyat veriyor. Biberi tarladan kamyonuna kendi torbalarına istifleyerek Belediye Hal’ine getirecek. Gerekli vergileri ödeyerek 3.25 TL veya  kalitesine göre 3.5TL den toptan olarak Hal’de satışa sunacak. Belediye Hal’inden biberi toptan satın alan tüccarımız, esnafımız  manav veya market raflarında 5 TL’den 13-15 TL ye kadar tüketiciye satacak. Bir de Hal’e girmeden pazaryerleri önünde  kantar kurularak pazarcı esnafına  satılan biberler var. Bu da bir başka konu. Şimdi gelelim bu yazının esas konusuna. Şimdi üretici biberini ‘üretici pazarı’na getiriyor. Yönetmeliğe göre en az yüzde yirmisi gerçek ‘üretici’ye ayrılan ÇKS kayıtlı ‘üretici’ pazar yerlerine. Üretici hal komisyoncusuna tarlasından 1.50-1.80 kuruşa sattığı biberi, getirme masrafları dahil ne kadara satmalı?  Doğal ki biraz daha fazla kazanacağı rakama. Bir kısım üretici pazarlarına baktığımızda durumun pek tüketici lehine olmadığına tanık oluyoruz. Örnek verdiğim kırmızı biberi, ne üzücüdür ki bir kısım üreticiler  pazaryeri’nin köşesindeki manavdaki fiyattan satıyor. O zaman Belediye’lerin üretici pazarlari anlamını kaybetmiş oluyor.  Bunun bir de tartı yönü var. Üretici pazarlarında nasıl yönetmelik ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydını zorunlu tutuyorsa, elektronik tartılarında muayenelerinin yapılmış ve mühürlü olmasını da şart koşuyor. Çünkü aldığınız ürünü tekrar tartacak bir durumunuz fazla yok. Ben, birçok Belediye’nin tüketiciye hizmet için Pazar yerlerinin çıkışlarına, belli noktalarına yasal, mühürlü elektronik teraziler konuşlandırmasını öneriyorum. Şüphe hisseden tüketici ürünü tartı aletinde kontrol etsin.

Belediye Başkanları  ve ilgili Daire  Başkanları 12 Temmuz 2012 de yürürlüğe giren Pazaryerleri Hakkındaki Yönetmeliği bir kere daha okumalılar.  Tüketiciyi ve üreticiyi korumak adına gerekli tedbirleri ivedilikle yerine getirmek  temel görevleridir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam