Damadın cebinde akrep var | Egenews | Ege ve İzmir Son Dakika HaberleriEgenews | Ege ve İzmir Son Dakika Haberleri

21 Eylül 2021 - 05:02

Damadın cebinde akrep var

Damadın cebinde akrep var
Son Güncelleme :

14 Eylül 2021 - 17:07

470 Okuma

Günümüzde toplumun yaşadığı evlilik sorunları, kadın, erkek ilişkilerini konu alan yazar İlknur Şahin kitabının içeriğini şu sözlerle anlattı.

Bu kitabı yazmamdaki temel amaç, çevremde gözlemlediğim evliliklerde birtakım eksiklikler fark etmemdi. Buradaki en önemli gözlemim ise insanın kendisini değersiz hissetmesinin insanın yüreğinde derin yaralar açtığıydı. Bu durum, düğünde erkek tarafının kız tarafına evlilik hediyesinin bile layık görmemesi üzerinden anlatıldı. Fakat buradaki temel konu evlilik hediyesi alınması değil. O, sadece bu durumu işlemek için araç olarak kullanıldı. İkinci önemli husus ise ailelerin evliliklerde son derece baskın rol oynaması. Evliliklerde insanların birey olarak karar aldıklarını değil de, ailelerin etkin rol oynadığını ve bu durumunda çiftleri mutsuz kıldığına şahit oldum. Kitaptaki Simge- Murat ilişkisi, bu konu üzerinde ilerlemektedir. Murat, 40 yaşında, çok iyi eğitim almış bir birey olmasına rağmen, evlenmek istediği kızdan sırf annesi istemedi diye vazgeçiyor. Bu da Simge’nin hayatında bir dönüm noktası oluyor ve Paris yolculuğu başlıyor diyerek devam etti.

Kitabın baş kahramanları Simge ve Murat

Aslında kitap sadece Simge ve Murat ilişkisine odaklanmış vaziyette değil. Toplumdaki pek çok insan ilişkisine de değiniyor. İlişkilerde yaş farkının insanlar birbiriyle iyi anlaştıktan sonra çok da önemli olmadığı, bazı ilişkilerde kadının erketen daha büyük olmasının da olağan bir durum olduğu Simge ve Nihat ilişkisi üzerinden mercek altına alınıyor. Burada fark edilmesi gereken önemli bir detay ise insanın umudunu yitirmemesi. Bazı insanlar, uzun süreli bir ilişkiden çıktıktan sonra hayatında yeniye yer açmaya korktuğu için kabuğuna çekiliyor fakat Simge karakteri öyle bir karakter değil. İlişkisi biteli kısa süre olsa da yeniden denemekten, daha doğrusu denemekten ve hayata kaldığı yerden devam etmekten korkmuyor.
Pınar ve Serhat’la ilgili olan bölümde ise insan ilişkilerinin farklı bir boyutu ele alınıyor. Eğer kalbimizde bir insana karşı sevgi besliyorsak bunu söylemekten çekinmemeyi hatta erkek çekingense kadının da bir ilişkiyi başlatabileceği konusu işleniyor.
Oya’nın Murat’la olan sohbetlerinde ölüm denilen olgunun var olduğu ve sevdiğimiz insanların kıymetini bilmemiz gerektiği konusu Murat’ın Simge’ye dönmek istemesi sırasında Simge’nin bambaşka bir hayata geçiş yapması ve Meltem ve Metin’i bıraktığı yerde bulamamasıyla sonuçlanıyor.
Necla Hanım ve Meltem ilişkisinde her gelin- kaynana ilişkisinin kötü olmadığı, karşılıklı anlayış,saygı ve empatiyle her sorunun üzerinden gelinebileceği konusu işleniyor.
Kısaca söylemek gerekirse, Damadın Cebinde Akrep Var romanındaki arkadaşlık ve insan ilişkileri, toplumda gözlemlemiş olduğum iletişim eksikliklerinin diyaloglar halinde okuyucularıma aktarılmasını amaç edinen bir eserdir.
Roman, İzmir- Antalya-Paris üçgeninde geçmektedir.
Umarım bu kitap toplumuza kadın, erkek ilişkisine bir nebzede olsa ışık tutar. Diyerek sözlerini tamamladı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam