BtcTürk, geçtiğimiz haftalarda illegal web sitelerinde yayınlanan verilerin şirkete ait olduğunu doğruladı. Bir hacker forumunda QNB Finansbank, Garanti BBVA, Turkcell ve Gold Bilgisayar adlı şirketlere ait olduğu iddia edilen veriler satışa çıkarıldı.

32 milyon Türk kullanıcısının verisi satışa çıkarıldı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgi güvenliği kavramı daha da önemli hale geldi. Son zamanlarda uluslararası firmaları hedef alan hackerlar, bu kez Türk şirketlerini hackledi.

Kötü niyetli kişiler, sistemlerde keşfettiği açıklarla veya şirket çalışanları vasıtasıyla hassas bilgileri elde ederek satışa çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde QNB Finansbank, Garanti BBVA, Turkcell, Gold Bilgisayar ve BEDAŞ gibi firmalara ait olduğu iddia edilen veri tabanlarının çağrı merkezi çalışanları tarafından sızdırıldığı söylentiler arasında yer alıyor.

Yeni bir açıklama yayınlayan Mictosoft, SolarWinds korsanlarının kötü amaçlı virüs içeren e-postalar gönderdiğini açıkladı.

Turkcell’e ait olduğu iddia edilen 31 milyon veri, 10.000 dolara satışa çıkarıldı. Ödemeyi Bitcoin ile yapılabileceğini belirten şahıs, elde ettiği veriler ile ilgili herhangi bir detay paylaşmadı.

BEDAŞ verileri arasında müşterilerin güncel borç, abone no, ad soyad, sabit hat ve mobil telefon numaraları gibi bilgilerin yer aldığı belirtiliyor. 310.000 kişinin bilgisi yer alan veri tabanı 400 dolara satılıyor.

Bazı analistler, sızdırıldığı iddia edilen bilgilerin sahte olduğunu düşünüyor. Şirketler henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ayrıca şu anlık şirketlerin KVKK ihlal bildirimleri de mevcut değil.