Kızılay Web Banner 120X600

PANDEMİYLE BİRLİKTE TURİZM SEKTÖRÜ DE DÖNÜŞÜME UĞRUYOR | EgenewsEgenews

14 Haziran 2021 - 15:48

PANDEMİYLE BİRLİKTE TURİZM SEKTÖRÜ DE DÖNÜŞÜME UĞRUYOR

PANDEMİYLE BİRLİKTE TURİZM SEKTÖRÜ DE DÖNÜŞÜME UĞRUYOR
Son Güncelleme :

21 Nisan 2021 - 10:36

3100 Okuma

 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)  2020 yılında turizm sektörünün 1 trilyon 300 milyar dolarlık gelir kaybına uğradığını deklare etti. 2020 yılının turizm tarihinin en kötü yılı olduğunu vurgulayarak, turizm sektöründe yer alan küçük ve orta ölçekli işletmeler dahil olmak üzere, 100 ile 120 milyon işin tehdit altında olduğunu belirtmişti. Uzmanların görüşlerine de bakılırsa pandemi öncesi dönüşün en dört yıl sürebileceği öngörülüyor.

Turizm sektöründe yaşanan bu gerileme, Dünya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından “eşi görülmemiş bir kriz” ifadesinde bulunarak %80 civarında turizmde bir daralma olacağı söylenmişti. Yaşanan bu ekonomik gerileme uzun süre daha süreceğe benziyor. Hem yakın gelecekte hem de uzun vadede ki belirsizlik, turizm sektörünün önemli bir aktörü olan konaklama işletmelerini doğrudan etkiliyor. En kötü etkilenenler ise yine şüphesiz ki turizm sektörü emekçileri. Seyahat kısıtlamaları, yurt dışı uçuşlarının durdurması, personellerin ücretsiz izne çıkarılması beraberinde bir sürü turizm sorununu da getiriyor.

Turizm tüketicilerinin tatil tercihleri değişti

Covid-19 pandemisiyle birlikte dünya genelinde tatil tercih eğilimlerinde de önemli değişikliklere yol açtı. Doğayla iç içe ve mümkün olduğunca izole olabilecekleri eko turizmine ilgi büyük oranda arttı. Resort oteller yerine butik oteller, villa kiralamaları, Airbnb gibi platformlardan ev ve benzersiz konaklama tercihlerinin yanı sıra, yat ve tekne turları, karavan ve çadır tatili büyük ilgi görmeye başladı. Özellikle resort tatil tercihi yerini butik ve doğa içinde yer alan consept otellere bıraktı. Pandemi sürecinin uzaması ve vakaların pik yaşanmasıyla birlikte 2021 yazında beraberinde ne gibi değişiklikleri ve yeni kısıtlamaları getireceği henüz net bilinmez fakat, tatil tercihlerindeki dönüşüm bu yaz da fazlasıyla kendisini hissettireceğini öngörmek zor değil.

Kitle turizmi, yerini alternatif turizme bırakacak

Zaten bir süredir herşey dahil sisteminden sıkılan ve sabit bir program dayatılarak tatil seçeneği sunan otellere ilgi büyük oranda azalmaktaydı. Artık insanlar planlarını ve seçeneklerini kendilerinin belirleyebileceği, sabit etkinlikler yerine daha otantik ve yerel etkinliklere katılabileceği, mümkünse kendilerinin de üretimin bir parçası olabileceği tatil trendlerine kaymaya başlamıştı. Pandemiyle birlikte kalabalık kitle turizmi yerine, alternatif tatil tercihleri daha ön planda olacaktır. Özellikle butik oteller, doğru sistem uygulamaları ve güvenliğe ilişkin yönetimsel süreçleri uygularlarsa kazançlı çıkabilirler. Elbette bunu tek bir boyutuyla ele almak doğru olmaz fakat pandeminin hızlandırdığı turizm tercihlerindeki dönüşüm, alternatif turizm profesyonelleri bir fırsat olarak görmelidir.

Etiketler: Covid-19, Turizm, Pandemi, Tatil, Eko turizm, Butik otel, Tatil tercihleri

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Yılmaz 21 Nisan 2021 / 11:51 Cevapla

Kesinlikle katılıyorum artık alışkanlık ve yaşam tarzımızda değişiklik olacak

reklam